INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA - ANGLIA 2-3

LIGA NAȚIUNILOR // Luis Enrique, după eșecul dureros al Spaniei în fața Angliei, 2-3: "În mod normal, trebuia să-i omor pe jucători la pauză!"

Luis Enrique
(foto: Reuters)
Luis Enrique (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat marti, 16 octombrie 2018 00:17

Luis Enrique, selecționerul Spaniei, a decis să nu facă schimbări la pauză, când naționala lui era condusă cu 3-0 de Anglia și nu regretă decizia.

"La Roja" a pierdut în cele din urmă, scor 2-3 și e pentru a doua oară în istorie când a fost condusă la 3 goluri la pauză. Se mai întâmplase doar în 1963, cu Scoția.

"Sună rău s-o spun eu, dar am fost minunat la pauză. În mod normal, trebuia să-i omor pe jucători, dar eu le-am oferit încredere, nu am schimbat niciunul, le-am spus că marile naționale se construiesc suferind. Echipa mea nu avea nevoie însă de critici sau lecții, nici să fac 3 schimbări. Era nevoie să le arăt că am încredere în ei.

În repriza a doua am împins adversarul în propria jumătate. Păcat că nu am făcut mai devreme 2-3, am fi reușit să egalăm până la final.

Prima repriză am fost îngrozitor de slabi, trebuie să recunoaștem. Primul lor gol ne-a omorât. Am făcut multe greșeli individuale. O grupă cu două semifinaliste la Mondial nu e ușoară. Dar depindem de noi, trebuie să mergem în Croația și să învingem.", a declarat Luis Enrique la conferința de presă de după meci.