INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMPOLI - INTER 0-1

video+foto Empoli - Inter 0-1 » Trupa lui Răzvan Marin pierde greu cu Inter: meciul a fost decis de un supergol

Empoli - Inter  // foto: Imago +16   FOTO
Empoli - Inter // foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 15:28 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 17:06

Empoli a fost învinsă de Inter, 0-1, într-o partidă din etapa a 5-a din Serie A.

Cu Răzvan Marin pe teren timp de 68 de minute, Empoli a pierdut la limită în fața Interului, echipă care are un parcurs perfect: 5 victorii în 5 etape și un golaveraj 14-1.

Empoli pierde greu cu Inter

Inter, care venea după 5-1 cu AC Milan, a controlat prima repriză, dar ocaziile mari au lipsit.

În minutul 11, Darmian a reluat cu capul, din 6 metri, dar fundașul Ismajli a fost pe fază și a respins pe linia porții. Până la pauză, Empoli a mai avut emoții doar în minutul 35, când Marcus Thuram a marcat. Dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Empoli - Inter  // foto: Imago
+12 FOTO

După pauză, Inter a dat lovitura. După un corner, mingea a fost respinsă la Federico Dimarco, cel care a fost pe fază și a reluat perfect, din voleu, de la 20 metri. Mingea s-a dus direct în vinclu.

Până la final, Empoli a încercat să egaleze, dar nu a avut forța să marcheze, singura ocazie aparținându-i lui Ranocchia, care a executat bine o lovitură liberă de 20 de metri, însă Sommer a respins. În minutul 68, după o prestație ștearsă, Răzvan Marin a fost schimbat cu Jacopo Fazzini.

5,5a fost nota primită de Răzvan Marin din partea Gazzetta dello Sport, a patra cea mai mică din meci

După 5 etape, Inter e lider, cu 15 puncte, cu 3 peste AC Milan. Empoli e ultima, cu niciun punct și niciun gol marcat.