INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - CHELSEA 1-1

VIDEO+FOTO Liverpool - Chelsea 1-1 » Londonezii au rezistat pe Anfield, după o repriză în „10”

Liverpool și Chelsea au remizat, scor 1-1, în runda #3 din Premier League. +9   FOTO
Liverpool și Chelsea au remizat, scor 1-1, în runda #3 din Premier League.

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 august 2021 21:25 / Actualizat duminica, 29 august 2021 02:13

• Ambele echipe au început perfect sezonul, cu două victorii. Liverpool le-a învins fără emoții pe Norwich (3-0) și Burnley (2-0), în timp ce campioana Europei a trecut de Crystal Palace (3-0) și Arsenal (2-0).
  • Practic, cele două formații au aceeași linie de clasament, inclusiv la golaveraj.

Programul + rezultatele rundei #3 Premier League

Kai Havertz a deschis scorul pentru londonezi, în minutul 22. Cornerul executat de James a fost reluat perfect de neamț la colțul lung. Minunată lovitură de cap!

Avantajul lui Chelsea nu a durat până la pauză. Chiar în prelungirile primului act, Reece James a făcut pe portarul și a blocat cu mâna de pe linia porții reluarea lui Mane.

„Roșu” direct, după intervenția VAR, și 1-1, căci Salah a transformat fără emoții penalty-ul. Rezultatul a fost păstrat până la final.

+5 FOTO

Liverpool - Chelsea 1-1

Live + Statistici

Liverpool - Chelsea » Echipele de start

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson - Fabinho, Henderson, Elliott - Mane, Salah, Firmino
Antrenor: Jurgen Klopp

Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Alonso, Jorginho, Kante, James - Mount, Lukaku, Havertz
Antrenor: Thomas Tuchel

Jurgen Klopp, foc și pară etapa trecută

Managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp, a acuzat agresivitatea celor de la Burnley și impasibilitatea arbitrului în meciul câștigat de „cormorani” cu 2-0.

„Este ca și cum ne-am fi întors în timp cu zece sau 15 ani. Dacă dumneavoastră vă place așa ceva, atunci uitați-vă la wrestling!”, a comentat tehnicianul german. Burnley, locul 17 sezonul trecut, a jucat la intimidare, mergând cu agresivitatea în „zona roșie”. Culmea însă, „centralul” Mike Dean, 53 de ani, nu a scos nici măcar un cartonaș galben din buzunar!

Ceea ce pe Klopp îl pune serios pe gânduri: „Mi-a fost clar că trebuie să fim pregătiți pentru o adevărată bătălie. Dar, ați văzut și dumneavoastră, s-a mers prea departe. Cu asemenea decizii nu sunt sigur că mergem pe drumul cel bun”.

Cele mai bune momente ale lui Havertz la Chelsea

Cristiano Ronaldo s-a întors în Premier League

Cristiano Ronaldo a ajuns prima dată la Manchester United în 2003, când a fost transferat pentru aproximativ 20 de milioane de euro de la Sporting Lisabona.

În cei 6 ani petrecuţi pe Old Trafford, starul portughez a câştigat de 3 ori campionatul, o dată Liga Campionilor, de două ori Cupa Ligii, o dată Cupa Angliei şi Community Shield, dar şi Campionatul Mondial al Cluburilor.

Acum, Ronaldo s-a întors la United, după ce lusitanul și-a dorit neapărat să plece de la Juventus.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

„CR7”, un vis blocat de Premier League! Veste proastă pentru Ronaldo

Erling Haaland, de neoprit și în noul sezon! Norvegianul a adus victoria într-un meci de infarct!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”