INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRENTFORD - LIVERPOOL 3-1

FOTO Liverpool e tot mai departe de Champions League! S-a prăbușit pe terenul lui Brentford » Nu se mai întâmplase de aproape un secol!

Brentford - Liverpool 3-1 /  Sursă foto: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Brentford - Liverpool 3-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat luni, 02 ianuarie 2023 21:50 / Actualizat luni, 02 ianuarie 2023 21:58

Liverpool nu scapă nici în 2023 de inconstanța care a urmărit-o tot sezonul. În primul lor meci din 2023, „cormoranii” au fost învinși clar pe terenul lui Brentford, 1-3, și rămân deocamdată în afara locurilor de Champions League.

Liverpool, care venea după patru victorii consecutive în Premier League, a suferit o înfrângere dureroasă - a cincea a sezonului - exact când fanii sperau că trupa lui Jurgen Klopp poate face un pas ferm spre Top 4.

„Cormoranii” beneficiaseră de două autogoluri cu Leicester etapa trecută (2-1), însă norocul le-a întors spatele luni seara: Brentford a deschis scorul în minutul 19, după ce Konate și-a înscris în proprie poartă.

Brentford - Liverpool 3-1 /  Sursă foto: Guliver/Getty Images
+9 FOTO

Brentford - Liverpool 3-1. „Cormoranii”, înțepați de „albine” în primul meci din 2023

Chiar dacă a dominat covârșitor prima repriză, Liverpool a plătit tribut nesincronizărilor din defensivă, punctul nevralgic pe durata acestui sezon. Iar „albinele” de la Brentford au mai înscris o dată chiar înainte de pauză, prin Wissa (42), după ce VAR-ul le mai anulase un gol cu două minute în urmă.

VAR-ul i-a „venit de hac” și lui Liverpool. În minutul 48, Darwin Nunez reușise să înscrie elegant, peste portarul lui Brentford, însă uruguayanul se afla, totuși, într-o poziție neregulamentară. Oaspeții au continuat să preseze și au înscris până la urmă în minutul 50, prin Oxlade-Chamberlain, după o centrare inspirată a lui Alexander-Arnold.

N-a fost golul revirimentului pentru Liverpool. Brentford a mai înscris o dată în minutul 84, prin camerunezul Bryan Mbeumo, securizându-și victoria care o aduce pe locul 7, la doar două puncte în spatele lui Liverpool.

A fost prima victorie a lui Brentford în fața lui Liverpool după o pauză de 84 de ani! Ultima oară se întâmplase în 1938!

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din Brentford - Liverpool 3-1

+9 FOTO

Scandal uriaș în lotul Camerunului: 21 din 30 de jucători au mințit în privința vârstei! » Eto'o se implică urgent

Când va fi prezentat Cristiano Ronaldo la Al-Nassr » Se anunță un eveniment gigantic în Arabia Saudită + când ar putea debuta

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”