INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - LEICESTER 2-1

VIDEO Liverpool s-a impus în fața lui Leicester grație a două autogoluri » Cum arată clasamentul din Premier League

Liverpool s-a impus în fața lui Leicester City, în runda cu numărul 18 din Premier League. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 31 decembrie 2022 10:40 / Actualizat sambata, 31 decembrie 2022 10:40

Liverpool s-a impus pe teren propriu, scor 2-1, în fața lui Leicester City, în runda cu numărul 18 din Premier League.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 4. Faza golului a pornit de la portarul „vulpilor”, Danny Ward, care a degajat lung. Balonul a ajuns la mijlocașul stânga al lui Leicester, Harvey Barnes, care i-a pasat excelent lui Patson Daka, atacantul formației antrenate de Brendan Rodgers.

VIDEO. Rezumat: Liverpool - Leicester City 2-1

Patson Daka l-a lansat excelent în adâncime pe Kiernan Dewsbury-Hall, care a scăpat în poziție de unu la unu cu portarul gazdelor, brazilianul Alisson, și a trimis mingea în poartă.

Cristiano Ronaldo a semnat cu noua echipă! Contract „galactic” + primele imagini și reacții
TRANSFER

La numai câteva minute după aceea, Liverpool a ratat o ocazie mare. Darwin Nunez a primit mingea dintr-o pasă lungă dată de Jordan Henderson, căpitanul „cormoranilor” a trecut ușor de Wout Faes, fundașul central al lui Leicester, și i-a pasat lui Mohamed Salah. Egipteanul a trimis mult pe lângă poarta lui Ward, din poziție ideală.

Liverpool a egalat în minutul 38. Trent Alexander-Arnold a primit în banda dreaptă balonul de la Jordan Henderson, a centrat în interiorul careului, iar Wout Faes a deviat mingea în proprie poartă.

În minutul 45, același Wout Faes avea să contribuie decisiv și la golul secund al lui Liverpool.  Danny Ward a degajat din interiorul careului. Balonul a fost recuperat rapid de elevii lui Jurgen Klopp. Darwin Nunez a scăpat singur cu portarul „vulpilor”, mingea a lovit bara stângă a porții, iar stoperul belgian al lui Leicester și-a trimis din nou mingea în proprie poartă.

S-a terminat 2-1 pentru Liverpool, echipă ce ocupă în acest moment poziția a șasea în clasamentul Premier League. „Vulpile” se află pe poziția a 13-a, cu 17 puncte.