INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Liverpool și Newcastle au făcut SHOW, iar „cormoranii” au reușit ceva nemaivăzut în istoria Premier League!

Liverpool a făcut spectacol cu Newcastle // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 02 ianuarie 2024 10:11 / Actualizat marti, 02 ianuarie 2024 10:43

Contra lui Newcastle, la victoria cu 4-2 de luni seara, Liverpool a înregistrat cel mai mare xG (expected goals / goluri așteptate) de când acest parametru este consemnat în Premier League.

Pare greu de crezut: Liverpool a înscris 4 goluri contra lui Newcastle, însă ar fi trebuit să puncteze mai mult, chiar dublu!

L-au comparat pe Drăgușin la 12 capitole cu celălalt stoper dorit de Tottenham! Concluzii frapante
COMPARAȚIE

Atacul trupei lui Jurgen Klopp a funcționat senzațional luni seara, contra lui Newcastle, meci în care Liverpool a înregistrat un xG de 7,27, cel mai mare din istoria Premier League.

Liverpool a făcut spectacol cu Newcastle: 4-2 pe Anfield

Acesta parametru, numărul de goluri așteptate, reprezintă probabilitatea ca o ocazie să se transforme în gol, cuantificată în baza informațiilor existente despre situațiile similare din trecut

Practic, „cormoranii” și-au creat atâtea ocazii clare de gol încât ar fi trebuit să înscrie de 7 sau 8 ori.

Curios este că deși s-au înscris 6 goluri, niciunul nu a venit în prima parte. Luis Diaz a reușit să introducă mingea în plasă în minutul 18, dar reușita i-a fost anulată din cauza unui ofsaid semnalizat la Darwin Nunez, în faza de construcție.

Patru minute mai târziu, același Diaz a obținut un penalty, pe care Salah l-a ratat, ghicit de Dubravka.

Până la pauză, a înscris și Newcastle, prin Dan Burn în minutul 36, dar și această reușită a fost anulată, tot pe motiv de ofsaid.

Oficial, scorul a fost deschis în minutul 49, prin Mohamed Salah, care a introdus în plasă mingea centrată în fața porții de Darwin Nunez. Imediat după, rolurile s-au inversat, Salah l-a servit pe Nunez în fața porții, dar Dubravka a scos senzațional execuția uruguayanului.

Șase goluri în repriza secundă din Liverpool - Newcastle!

Ocaziile ratate s-au răzbunat, iar Isak a egalat pentru „coțofene” în minutul 54, reușind să-l învingă pe Alisson cu o execuție la colțul lung.

Au trecut alte 20 de minute până la următorul gol, venit în minutul 74 din piciorul lui Curtis Jones. Cody Gakpo a majorat avantajul la 3-1 în minutul 78, tot din fața porții, apoi Sven Botman a redus din diferență în '81, cu capul, în urma unui corner.

Salah a stabilit scorul final în minutul 86, dintr-un penalty obținut de Diogo Jota, faultat de portar într-o situație de 1 la 1.

Această victorie face ca Liverpool să încheie etapa 20 pe primul loc în Premier League. Următoarea rundă din elita Angliei va avea loc între 13 și 22 ianuarie.

Tot din Premier League:

Transfer de ultim moment încercat de Liverpool » Pe cine vor „cormoranii”
LIVERPOOL
Arsenal, prăbușire șocantă. Dezastru în finalul anului: 11 puncte pierdute în 5 meciuri » Mikel Arteta: „Nici nu ne vom apropia de titlu”