INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - NOTTINGHAM FOREST

Liverpool - Nottingham Forest 3-2 » Duel spectaculos pe Anfield: „Cormoranii” au scufundat-o pe Nottingham!

Liverpool - Nottingham Forest

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2023 17:02 / Actualizat sambata, 22 aprilie 2023 20:54

Liverpool a învins-o pe Nottingham Forest în etapa 32 a Premier League, scor 3-2.

Liverpool se apropie la 6 puncte de locul 4 în urma victoriei, în timp ce Nottingham rămâne pe loc retrogradabil, la un punct sub Leicester și două sub Leeds.

Toate cele 5 goluri au venit în partea secundă. Diogo Jota l-a înscris pe primul în minutul 47, cu o lovitură de cap din fața porții, după o pasă a lui Fabinho.

Oaspeții au egalat 4 minute mai târziu, prin Neco Williams, al cărui șut deviat l-a păcălit pe Alisson.

Golul 2 al „cormoranilor” a venit în minutul 55 și a fost înscris de același Jota, cu stângul, după o lovitură liberă la care Nottingham s-a apărat catastrofal.

Oaspeții au avut puterea să mai egaleze o dată, prin Gibbs-White în minutul 67, dar Mohamed Salah a avut ultimul cuvânt și a închis tabela la 3-2 în minutul 70.

FINAL » Liverpool - Nottingham Forest 3-2

În tur, Nottingham Forest s-a impus în fața lui Liverpool, scor 1-0, grație golului marcat de Taiwo Awoniyi, în minutul 55.

Liverpool - Nottingham Forest, echipele de start

Liverpool: Alisson - Alexander Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Jones - Salah, Gakpo, Diogo Jota
Antrenor: Jurgen Klopp

Nottingham Forest: Navas - Felipe, Niakhate, McKenna - N. Williams, Mangala, Danilor, R. Lodi - Freuler, Gibbs-White - Awoniyi
Antrenor: Steve Cooper

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”