INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Luis Suarez, debut uluitor la Atletico Madrid! „Dublă” și pasă de gol în doar 25 de minute cu Granada

Luis Suarez, în Atletico Madrid - Granada // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Luis Suarez, în Atletico Madrid - Granada // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 septembrie 2020 19:11 / Actualizat duminica, 27 septembrie 2020 19:36

Luis Suarez (33 de ani) a avut parte de debutul la Atletico Madrid, fiind introdus pe teren în minutul 70 al partidei cu Granada, câștigată de rojiblancos cu 6-1.

Ronald Koeman se apără după transferul lui Luis Suarez: „A fost decizia clubului” » Ce spune despre reacția lui Messi

Atacantul uruguayan, transferat de Atletico de la Barcelona în schimbul unei sume ce se poate ridica până la 6 milioane de euro, a început meciul cu Granada, primul al lui Atletico din acest sezon, ca rezervă.

Antrenorul Diego Simeone a decis să apeleze la serviciile sale în minutul 70, Suarez luându-i locul lui Diego Costa, la scorul de 3-0. Uruguayanul a jucat excelent în cele 25 de minute petrecute pe teren, oferind o pasă de gol pentru Marcos Llorente la doar 2 minute după ce a intrat pe teren și apoi înscriind 2 goluri, în minutele 85 și 90+4!

Luis Suarez, două goluri în ultimele 10 minute de joc

Primul gol a fost o „bjuterie”, o lovitură de cap extraordinară care l-a lăsat mască pe portarul advers. A doua reușită a venit din apropierea porții, după ce un prim șut excelent, din voleu, a lovit bara porții și a ricoșat tot la Suarez.

În afară de Suarez și Llorente, pentru Atletico Madrid au mai punctat Diego Costa, Correa și Joao Felix, în timp ce Getafe a marcat golul de onoare prin Molina.

+5 FOTO

Alte știri din La Liga:

Fratele lui Messi a răbufnit după victoria lui Real cu Betis: „Madrid rușinos!”

Antrenorul lui Betis protestează: „Penalty, eliminare, VAR și Real Madrid împreună înseamnă prea mult”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”