INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - LIVERPOOL 2-1

MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 2-1 // VIDEO + FOTO Pep is back! City i-a anulat lui Liverpool prima "minge de meci" și titlul se joacă! Clasament actualizat la vârful Premier League

Articol de GSP - Publicat joi, 03 ianuarie 2019 23:54

Manchester City s-a impus în șocul cu Liverpool, 2-1, și a relansat lupta la titlu în Premier League. "Cetățenii" au revenit pe 2, la 4 puncte de "cormorani". O victorie a trupei lui Klop ar fi făcut ca distanța între cele două să fie de 10 lungimi, ceea ce foarte probabil ar fi însemnat game over.

Manchester City Liverpool 2-1
Au MARCAT: Aguero 41', Sane 72'/ Firmino 64'

Meciul a început echilibrat, iar prima ocazie a apărut în minutul 18. Mane a primit o pasă excelentă de la Salah, dar a șutat în bară. Ulterior, Stones a degajat în portarul Ederson, iar fundașul a scos mingea de pe linia porții. A lipsit un centimetru ca să fie gol valabil! (Detalii + foto AICI)

În minutul 41, la primul șut pe poartă, Manchester City a deschis scorul. După o acțiune prelungită, Sergio Kun Aguero a primit o minge în careu și a șutat violent, din 6 metri, dintr-un unghi aproape imposibil, portarul Alisson neavând nicio șansă.

City a încercat să țină cât mai mult de minge și să domolească furia roșie din debut de repriză secundă. Totuși, Liverpool a reușit să egaleze în minutul 64. Robertson a recentrat perfect o minge în careu, iar brazilianul Firmino a marcat cu capul, din 3 metri.

Egalitatea a ținut până în minutul 72. Sterling i-a pasat excelent lui Sane, care a pătruns și a șutat în diagonală, de la 12 metri, bară-gol!

Până la final, ambele echipe au mai avut ocazii mari. Aguero a ratat singur cu portarul Alisson, în timp ce șutul lui Wijnaldum a fost blocat din fața porții de fundașii lui City.

În minutul 90, Bernardo Silva a șutat violent din 10 metri, în Alisson, iar Sterling a șutat pe lângă de la 12 metri, exasperându-l pe Guardiola, care aștepta lovitura de grație.

City a tremurat pe final dar a reușit până la urmă să reintre în cărțile pentru titlu, reducând la 4 puncte ecartul față de lider.