INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - LIVERPOOL 2-3

VIDEO + FOTO Liverpool e în finala Cupei Angliei, după un meci încântător cu City! Gafa incredibilă care a făcut diferența

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2022 19:25 / Actualizat sambata, 16 aprilie 2022 19:34

Liverpool a învins-o pe Manchester City, scor 3-2, și s-a calificat în finala Cupei Angliei.

• În cealaltă semifinală, duminică, de la 18:30, se întâlnesc Chelsea și Crystal Palace

Klopp și Guardiola au abordat diferit semifinala de pe Wembley. Managerul neamț, în căutarea unei cvadruple istorice, a trimis cea mai bună garnitură. Tehnicianul campioanei a mizat pe mai multe rezerve, iar acest lucru l-a costat.

Ce au făcut stranierii » George Pușcaș, „dublă” pentru Pisa
LIVEBLOG

Guardiola, neinspirat în City - Liverpool

Nathan Ake, fundaș central obișnuit cu statutul de rezervă, l-a scăpat din marcaj pe Konate la reușita de 1-0, în minutul 9. Portarul american Zackary Steffen a comis o gafă incredibilă. A primit o pasă de la Stones, a avut tot timpul să degajeze, dar a ezitat și a trimis direct în piciorul lui Mane. Senegalezul a mai punctat o dată chiar înaintea pauzei, cu un voleu de la marginea careului.

În partea secundă, „cetățenii” au preluat inițiativa. Grealish a înscris în minutul 47, după o incursiune a lui Gabriel Jesus. În primul minut al prelungirilor, Bernardo Silva a marcat și a încins finalul.

City a avut trei șanse mari la acțiunile următoare, Fernandinho și Sterling ratând ținta.

+8 FOTO

Liverpool poate câștiga în acest sezon toate cele 4 trofee puse în joc. A cucerit deja Cupa Ligii Angliei, este pe locul secund în Premier League, la un punct de City, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, acolo unde o are adversară pe Villarreal

7 trofeea cucerit Liverpool în Cupa Angliei. Manchester City are 6 trofee, recordul fiind deținut de Arsenal, cu 14 triumfuri

Manchester City - Liverpool 2-3

Golul de 0-3 al lui Mane:

Reușita de 1-3 a lui Grealish:

Reușita de 2-3 a lui B. Silva:

Manchester City - Liverpool, echipele de start:

Manchester City: Steffen - Cancelo, Stones, Ake, Zinchenko - B. Silba, Fernandinho, Foden - Jesus, Sterling, Grealish
Rezerve: Ederson - De Bruyne, Delap, Dias, Gundogan, Laporte, Lavia, Mahrez, Rodri
Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Keita, Fabinho, Thiago - Salah, Diaz, Mane
Rezerve: Kelleher - Jota, Firmino, Gomez, Henderson, Jones, Matip, Milner, Tsimikas