INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA ANGLIEI

LIVERPOOL - MANCHESTER CITY 1-1, 4-5 la pen. // FOTO » City câștigă Supercupa Angliei după ce se impune la loviturile de departajare

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 august 2019 19:12

Manchester City a câștigat Supercupa Angliei, după ce a învins-o pe Liverpool la loviturile de departajare, 5-4, după 1-1 în timpul regulamentar. Partida s-a disputat pe stadionul „Wembley” din Londra și nu a avut reprize de prelungiri.

Trupa lui Pep Guardiola a controla prima repriză și a deschis scorul prin Sterling, în minutul 12. Liverpool a stat la cutie și a jucat mai mult pe contraatac în prima parte, reușind ca în repriza secundă să puncteze prin Matip (77).

Partida a fost decisă la loviturile de departajare, unde diferența a făcut-o portarul „cetățenilor”, Claudio Bravo, care a apărat în fața lui Wijnaldum.

Liverpool - Manchester City 1-1, 4-5 la pen.

Echipele de start:

Manchester City: Bravo - Walker, Stones, Otamendi, Zinchenko - Rodri, David Silva - Sane, De Bruyne, Bernardo Silva - Sterling
Rezerve: Ederson, Gundogan, Jesus, Aguero, Angelino, Foden, Garcia
Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Fabinho, Henderson, Wijnaldum - Salah, Origi, Firmino
Rezerve: Mignolet, Lovren, Keita, Oxlade-Chamberlain, Lallana, Shaqiri, Matip
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: „Wembley”, Londra
Arbitru: Martin Atkinson

„Liga Campionilor e o competiție importantă, greu de câștigat, dar dacă cineva m-ar pune să merg la casino și să risc tot ce am câștigat anul trecut pentru acest trofeu, nu aș merge. Nu mulțumesc! Aș semna oricând pentru un sezon ca cel predecent, cu trei trofee”
Pep Guardiola, antrenor City

City prefațează Supercupa pe contul oficial de youtube

Vezi și:

DORTMUND - BAYERN 2-0 // FOTO Borussia câștigă a șasea Supercupă a Germaniei din istorie!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional