INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA GERMANIEI

DORTMUND - BAYERN 2-0 // FOTO Borussia câștigă a șasea Supercupă a Germaniei din istorie!

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 august 2019 23:28

Borussia Dortmund a învins-o pe Bayern cu 2-0 în Supercupa Germaniei.

Bayern, campioana și câștigătoarea Cupei din sezonul trecut, a fost surprinsă de agerimea puștilor lui Lucien Favre. În ciuda ocaziilor uriașe de la ambele porți, prima parte s-a terminat cu un egal alb.

Paco Alcacer, golgeterul lui Dortmund din sezonul trecut, a deschis scorul imediat după pauză, în minutul 48, cu un șut bine plasat de la marginea carelui de 16 metri.

Jadon Sancho, mijlocașul englez de 19 ani, l-a păcălit pe Neuer în minutul 69, cu o execuție printre picioare, din unghi.

+6 FOTO

Dortmund obține a șasea Supercupă a Germaniei din istorie. Ultima fusese obținută în 2014, după o finală asemănătoare cu Bayern, încheiată cu același scor, 2-0.

Vezi VIDEO cu golurile din Dormund - Bayern

FINAL » Dortmund - Bayern 2-0

• Au marcat: Alcacer '48, Sancho '69

Echipele de start

Bayern: Neuer - Kimmich, Süle, Boateng, Alaba - Goretzka, Thiago, Tolisso- Müller, Lewandowski, Coman
Rezerve: Ulreich, Hoffmann - Pavard, Arp, Davies, Singh, Johansson, Sanches
Antrenor: Niko Kovac

Dortmund: Hitz - Piszczek, Akanji, Toprak, Schulz - Weigl, Witsel - Sancho, Reus, Guerreiro - Alcacer
Rezerve: Oelschlägel - Hakimi, Schmelzer, Zagadou, Bruun Larsen, Dahoud, Delaney, Wolf, Götze
Antrenor: Lucien Favre

7 Supercupe ale Germaniei are Bayern Munchen în palmares, în timp ce Borussia Dormund are 6 astfel de trofee

Vezi liveTEXT meciul Borussia Dortmund - Bayern Munchen!

Noutățile din lotul lui Bayern:

Lucas Hernandez (23 de ani, fundaș central)
Benjamin Pavard (23 de ani, fundaș central)
Jann-Fiete Arp (19 ani, atacant)

Noutățile din lotul Borussiei:

Thorgan Hazard (26 de ani, mijlocaș stânga)
Julian Brandt (23 de ani, mijlocaș dreapta)
Nico Schulz (26 de ani, fundaș stânga)
Mats Hummels (30 de ani, fundaș central)

Ultimele 5 confruntări directe dintre cele două echipe:

Bayern - Dortmund 5-0
Dortmund - Bayern 3-2
Bayern - Dortmund 6-0
Bayern - Dortmund 2-1
Dortmund - Bayern 1-3

Meciul va fi în format liveSCORE pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport, TV Telekom Sport și Look Sport.

Echipele probabile:

Dortmund: Hitz – Hakimi, Akanji, Hummels, Schulz – Witsel, Delaney – Sancho, Götze, Reus (c) – Alcacer
Accidendați: Brandt, Bürki, Morey
Incertitudini: Hazard, Zagadou

Bayern: Neuer (c) – Kimmich, Süle, Pavard, Alaba – Tolisso, Thiago – Müller, Goretzka, Coman – Lewandowski
Accidentați: Gnabry, Hernandez, Martinez
Incertitudini: Coman

L-au suspendat pe Lionel Messi pentru acuzațiile de corupție de la Copa América! Cât va sta căpitanul Argentinei!