INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MAN UNITED - CHELSEA

McUnited! » Scoțianul McTominay, eroul „diavolilor” în derby-ul cu Chelsea

Scott McTominay în Manchester United - Chelsea / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 00:20 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 00:47

Manchester United a învins-o pe Chelsea în derby-ul etapei #15, 2-1, și urcă temporar pe locul 6, grație unei „duble” reușite de Scott McTominay. Chelsea a suferit a doua înfrângere consecutivă în deplasare și rămâne pe locul 10 în clasament.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Manchester United a învins-o pe Chelsea, grație „dublei” semnate de internaționalul scoțian Scott McTominay. Căpitanul „diavolilor roșii”, Bruno Fernandes, a ratat un penalty în minutul 9 al partidei, dar 10 minute mai târziu McTominay reușea să deschidă scorul printr-un șut la colțul din dreapta al porții, după ce a preluat o minge respinsă.

Cole Palmer a restabilit egalitatea în minutul 45, după o fază superbă. A pătruns în interiorul careului și a trimis un șut splendid în colțul din dreapta al porții apărate de Andre Onana.

Scott McTominay a reușit „dubla” în minutul 69 și a adus victoria pentru Manchester United, după ce a trimis puternic cu capul sub bara transversală mingea venită din centrarea lui Alejandro Garnacho.

FINAL. Manchester United - Chelsea 2-1

• Au marcat: McTominay  '19, '70 / Palmer '45

Manchester United - Chelsea, echipele de start:

Manchester United (4-2-3-1): Onana - Dalot, Lindelof, Maguire, Shaw - McTominay, Amrabat- Antony, Fernandes, Garnacho - Hojlund
Rezerve: Bayindir, Evans, Mainoo, Martial, Pelleistri, Rashford, Reguilon, van de Beek, Wan-Bissaka
Antrenor: Erik ten Hag

Chelsea (4-2-3-1): Sanchez - Disasi, Silva, Colwill, Cucurella - Caicedo, Fernandez - Sterling, Palmer, Mudryk - Jackson
Rezerve: Petrovic, Matos, Maatsen, James, Glichrist, Washington, Castkedine, Broja, Badiashile
Antrenor: Mauricio Pochettino

VIDEO. Erik ten Hag, despre situația de la Manchester United: „Nu există scuze. Sunt un luptător!”