INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MARSEILLE - PSG 0-2

PSG a doborât-o fără probleme pe Marseille, chiar dacă a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică

PSG a învins-o pe Marseille, scor 2-0, în derby-ul rundei cu numărul #27 din Ligue 1.

Articol de - Publicat duminica, 31 martie 2024 22:02 / Actualizat duminica, 31 martie 2024 23:52

Vezi AICI programul și rezultatele întregii etape din Ligue 1

Parizienii au început tare meciul de pe „Velodrome”. În minutul 5, Kolo Muani a centrat din partea dreaptă, mingea a fost respinsă de portarul advers fix în piciorul lui Fabian, care a șutat din poziție ideală, dar mingea s-a dus peste.

Gazdele au răspuns la faza imediat următoare. Veretout a centrat, iar Danilo Perreira a fost la un pas de autogol. Mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Aubameyang (14') a încercat să îl învingă pe Donnarumma cu un șut din afara careului, dar portarul italian a fost la post și a prins balonul.

Două minute mai târziu, Veretout a trimis o „torpilă” de la aproximativ 20 de metri. Mingea a trecut puțin pe lângă vinclul porții. Ousmane Dembele putea deschide scorul la faza din minutul 30, când a driblat doi adversari, a intrat în careu, dar a șutat defectuos.

Parizienii s-au văzut nevoiți să joace în inferioritate numerică din minutul 40, după ce Beraldo l-a bruscat pe Aubameyang. Decizia arbitrului a fost luată în urmă consultării sistemului VAR.

PSG a deschis scorul în minutul 65, când Dembele și Vitinha au făcut șah-mat apărarea gazdelor, iar portughezul a înscris. Marseille s-a aruncat în atac în speranța că va obține măcar un egal în acest meci, dar defensiva oaspeților și-a făcut treaba ireproșabil.

În minutul 85, Asensio l-a servit perfect pe Goncalo Ramos, care a înscris din poziție de unu la unu cu portarul advers.

După această victorie, PSG ocupă primul loc, cu 62 de puncte, în timp ce Marseille se clasează pe 7, cu 39 de puncte.

FINAL. Marseille - PSG 0-2

Marseille - PSG, echipele de start

Marseille (4-2-3-1): Lopez - Garcia, Mbemba, Balerdi, Merlin - Veretout, Kongdogbia - Harit, Ndiaye, Luis Henrique - Aubameyang
Rezerve: Blanco, J. Correa, Gigot, Gueye, Moumbanga, Negouai, Ounahi, Soglo, Sparagna
Antrenor: Jean-Louis Gasset

PSG (4-3-3): Donnarumma - Hakimi, Pereira, Beraldo, L. Hernandez - Zaire-Emery, Vitinha, Ruiz - Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: Navas, Asensio, Lee Kang-On, Mayulu, Mukiele, G. Ramos, Skriniar, Soler, Ugarte
Antrenor: Luis Enrique

Clasamentul actualizat din Ligue 1

Adrian Mititelu, furios după eșecul cu Oțelul » A mers în vestiar și a anunțat o decizie fără precedent! Apoi s-a răzgândit de teama Ligii
FCU Craiova - Oțelul 1-2
Turcii anunță bomba verii: Ianis Hagi, cumpărat de Galatasaray
GALATASARAY

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”