INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Messi a prelungit cu Barca şi a făcut un legămînt inedit cu fanii: "Eu, Leo Messi, promit"

Un fan al Barcei îl mîngîie pe Messi în amicalul Suedia - Argentina 2-3 // Foto: Reuters
Un fan al Barcei îl mîngîie pe Messi în amicalul Suedia - Argentina 2-3 // Foto: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 09 februarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 09 februarie 2013 01:33

”Balonul de Aur” s-a angajat să ”creadă în imposibil”, prin trei clauze speciale. Trei reguli de fidelitate necondiţionată trebuie să accepte şi suporterii.

"Cu mare bucurie, după ce am semnat noul contract cu Barcelona, e timpul să fac un angajament cu voi toţi". Aşa a anunţat Messi pe pagina de facebook prelungirea acordului cu echipa blaugrana pînă în 2018, invitîndu-şi fanii la un legămînt virtual, printr-o aplicaţie specială pe reţeaua de socializare.

Golgeterul argentinian de 25 de ani se obligă să respecte trei reguli, promiţînd să creadă mereu în imposibil, şi a trecut în cealaltă jumătate a înţelegerii de fidelitate obligaţiile suporterilor.

Eu, Leo Messi, promit:
1. Să dau maximum în fiecare meci şi să mă bat pentru victorie din primul pînă în ultimul minut.
2. Să nu mă recunosc învins şi să cred mereu în imposibil.
3. Să lupt pentru gloria clubului meu şi să-i încurajez pe colegi cu toată fiinţa mea să cîştigăm.

Eu, fan Barca, promit:
1. Să te încurajez la fiecare meci şi să te susţin cu vocea mea pînă la fluierul final.
2. Să nu-mi pierd încrederea în tine şi să gîndesc că nimic nu e imposibil cu tine în teren.
3. Să-mi susţin echipa atît la victorii, dar mai ales la înfrîngeri, şi să nu renunţ cîtă vreme tu n-o faci.

16 milioane de euro este noul salariu anual pe care-l va lua Messi. 4 milioane sînt variabile, în funcţie de trofeele cîştigate şi de meciurile jucate

Citește și:
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (9)
jopek
jopek  •  09 Februarie 2013, 10:53

ii plateste salariul din vanzarea de brichete si creioane.....

sasquatchro
sasquatchro  •  09 Februarie 2013, 09:14
Postat de gerula666 pe 09 Februarie 2013, 02:03

Eu Fotbalistul Roman promit: 1. Sa alerg dupa toate fufele din Capitala si sa dorm prin Bambu pana dimineata, a treia zi de antrenament la sticlism. 2. Sa boresc de la geamul, taxiului lu' varamiu ca, inca nu am prins si eu contractul ala bengos care ma duce la Steaua lu' nea Jiji ,ca sa imi cumpar si eu dacia aia 1300...off:( 3. Si la meciurile in care imi leg sireturile intre ele si schimb ghietele de 3/4 pe meci, promit sa va injur pe toti fanii care nu ma simpatizati si nu va pricepeti la fotbal. 4. promit sa mai trantesc si cate un meci din cand in cand, eu si cu toata cooperativa fotbalului romanesc 5. Si daca vreti fotbal adevarat din partea mea, ma gasiti in, pe, cu si la FIFA

Apreciez umorul, dar sa stii ca unii mici se chinuie sa ajunga fotbalisti. ;) Oricum nu pot sa contest ce ai zis, eticheta tipica, se potriveste... ;)

alpin
alpin  •  09 Februarie 2013, 08:13

Asta e o veste proasta pentru Gigi Becali. Spera sa-l vanda pe Nila la Barcelona pentru 25 de milioane!!! La fel ca le Chichirichi la Milan...

Vezi toate comentariile (9)
Comentează