INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - BILBAO 1-0

BARCELONA - BILBAO 1-0. Messi, încă o performanță istorică: are mai multe pase de gol decât au alții meciuri

Leo Messi, vedeta Barcelona // FOTO: Guliver/GettyImages +11   FOTO
Leo Messi, vedeta Barcelona // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 iunie 2020 10:48 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2020 11:02

Barcelona a câștigat cu greu meciul cu Athletic Bilbao, 1-0, grație unui gol marcat în repriza a doua de Ivan Rakitic, și e lider provizoriu în La Liga.

Leo Messi, care azi împlinește 33 de ani, a fost din nou cel mai periculos om al Barcelonei, dar nu a reușit să marcheze. Acesta a ratat mai multe ocazii, dar nu l-a învins pe portarul Unai Simon. Astfel, starul argentinian mai are de așteptat până ajunge la golul 700 în carieră.

Messi, a 250-a pasă de gol

În minutul 71 al meciului cu Bilbao, Messi a driblat un jucător în careul adversarilor și i-a pasat lui Ivan Rakitic, care a marcat golul victorie. Astfel, Leo Messi a ajuns la o cifră importantă: 250 de pase de gol reușite în întreaga carieră la Barcelona.

Messi-dependență la Barcelona

Dependenţa Barcelonei de argentinian este tot mai vizibikă: 81 la sută din ultimele goluri blaugrana în LaLiga (17 din 21) au purtat amprenta lui Messi. În acest sezon din La Liga, atacantul are 15 pase decisive, iar în toate competiţiile are 19, în 36 de meciuri.