INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - FIORENTINA

VIDEO + FOTO Sărbătoare încununată cu victoria lui Napoli pe stadionul „Diego Armando Maradona”

Napoli - Fiorentina/ foto: Imago Images +22   FOTO
Napoli - Fiorentina/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 mai 2023 20:56 / Actualizat luni, 08 mai 2023 06:33

Napoli a câștigat acasă cu Fiorentina, scor 1-0, în etapa #34 din Serie A. A fost primul meci pe teren propriu pentru napolitani din postura de campioni ai Italiei, după 33 de ani.

Meciul propriu-zis dintre Napoli și Fiorentina a trecut în plan secund. Fanii napolitani au luat cu asalat stadionul cu două ore înainte de start, pentru a sărbători un titlu așteptat 33 de ani.

+18 FOTO

Pe gazon, înainte de startul partidei, fiecare jucător din lotul echipei a fst amintit, cu un balon și un afiș cu numele și numărul. Noii campioni ai Italiei au primit și o gardă de onoare din partea celor de la Fiorentina.

Napoli, victorie cu Fiorentina într-o zi de sărbătoare

Formația „viola” a fost la timona partidei în prima repriză. Fiorentina a avut posesia superioară și două ocazii prin Jovic. Sârbul a trimis periculos cu capul, fiind blocat de Gollini, apoi cu piciorul din careu, însă s-a lovit din nou de intervenția portarului napolitan. Kvaratskhelia a intrat înainte de pauză, Zielinski și Lobotka în minutul 46,iar jocul lui Napoli s-a schimbat.

Campionii Italiei puteau deschide scorul în minutul 48, însă Osimhen a ratat un penalty. Portarul Fiorentinei a respins în față, Kvara a fost pe fază și a trimis periculos, fiind și el blocat de Terraciano.

Cele două vedete ale lui Napoli s-au revanșat în minutul 73, când au contribuit la deschiderea scorului. Georgianul a scos un penalty, pe care Osimhen l-a transformat fără emoții.

Napoli nu a primit trofeul Serie A după acest meci. Asta se va întâmpla la ultima etapă, cu Sampdoria, pe 4 iunie.

Sărbătoarea a continuat și după finalul meciului

Sărbătoarea a continuat pe „Diego Armando Maradona” și după finalul meciului. Suporterii erau pe stadion și la o oră de la închierea partidei, pentru a celebra alături de favoriții lor.

Și în oraș a fost nebunie, napolitanii au aprins torțe și au cântat fără oprire pentru primul titlu din ultimii 33 de ani.

+18 FOTO

FINAL. Napoli - Fiorentina 1-0

• Click AICI pentru statistici
  • A marcat: Osimhen 74 (pen.)
  • Înainte de startul meciului, jucătorii Fiorentinei au făcut garda de onoare pentru fotbaliștii lui Napoli, noii campioni ai Italiei
  • Napoli putea deschide scorul în minutul 47, dar Osimhen a ratat un penalty.

Napoli - Fiorentina, echipe de start:

Napoli: Gollini - Di Lorenzo, Oestigard, Kim, Olivera - Anguissa, Demme, Elmas - Lozano, Osimhen, Raspadori
Antrenor: Luciano Spalletti

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Milenkovic, Igor, Terzic - Amrabat, Duncan - Sottil, Bonaventura, N. Gonzalez - Jovic
Antrenor: Vincenzo Italiano

Stadion: San Paolo
Arbitru: Matteo Marchetti

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”