INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - LIVERPOOL 3-0

NAPOLI - LIVERPOOL 3-0 // VIDEO + FOTO Napoli, cu Vlad Chiricheș pe teren 45 de minute, a umilit campioana Europei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 iulie 2019 21:09

Napoli, cu Vlad Chiricheș (29 de ani) pe teren în ultimele 45 de minute, a câștigat amicalul cu Liverpool, scor 3-0.

Jurgen Klopp a folosit o echipă aproape de cea tip în amicalul disputat la Edinburgh, Scoția. Din ea au lipsit doar cele trei staruri din atac, Mane, Salah și Firmino.

Lorenzo Insigne a deschis scorul în minutul 17 cu un șut la colțul lung de la marginea careului de 16 metri. Polonezul Arkadiusz Milik a dublat diferența în minutul 29 pe contraatac. Neamțul Amin Younes, intrat la pauză, a închis tabela cu o execuție ușoară, din 6 metri, după o respingere greșită în careul „cormoranilor.”

Rezumat Liverpool - Napoli 0-3

Chiricheș, primul meci tare de la revenire

Accidentat în luna aprilie, într-o victoria a lui Napoli la Frosinone, scor 2-0, Vlad Chiricheș a revenit pe gazon în urmă cu patru zile, în amicalul încheiat 3-3 cu Cremonense. Internaționalul român a fost introdus de Carlo Ancelotti la pauză, iar evoluția lui a fost una sigură, remarcată de fanii italieni pe rețelele de socializare.

„S-a descurcat mereu în duelurile unu contra unu, iar în final s-a și sacrificat la câteva ocazii ale adversarilor. A rezistat presiunii lui Liverpool, bazându-se pe calitățile sale în ieșirile din apărare, dar nu i-a lipsit și o minge pierdută riscant”, i-a apreciat evoluția agenția tuttonapoli.net, ce i-a dat nota 6,5, aceeași primită de Manolas, pe care l-a înlocuit la pauză.

Echipele de start

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Manolas, Maksimovic, Rui - Verdi, Callejon, Zielinski, Insigne - Mertens, Milik
Au mai jucat: Chiricheș, Hysaj, Gaetano, Ghoulam, Luperto, Tutino, A. Younes
Antrenor: Carlo Ancelotti

Liverpool: Mignolet - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho - Oxlade-Chamberlain, Origi, Wijnaldum
Au mai jucat: Brewster, B. Duncan, Elliott, J. Gomez, Hoever, Lallana, A. Lewis, Lovren, Van den Berg, H. Wilson
Antrenor: Jurgen Klopp

Vezi și: VIDEO Sergio Ramos caută scuze după dezastrul cu Atletico: „Am tratat meciul ca pe un amical. Ei nu!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”