INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Polonia - Țara Galilor 2-1 » Răstunare de scor în primul meci din noua ediție a Ligii Națiunilor!

Polonia - Țara Galilor 2-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 iunie 2022 22:15 / Actualizat miercuri, 01 iunie 2022 22:24

Polonia a învins-o pe Țara Galilor, scor 2-1, în primul meci din noua ediție a Ligii Națiunilor.

• Din grupa A4 din Liga Națiunilor mai fac parte Țările de Jos și Belgia, care vor juca între ele pe 3 iunie.

Ediția 2022/2023 din Liga Națiunilor a debutat în această seară, cu meciul dintre Polonia și Țara Galilor, din a patra grupă a Ligii A.

Polonezii au fost mai periculoși în prima repriză a meciului din Wrocław. Pe rând, Zielinski (minutul 4), Lewandowski (21) și Buksa (40) au trecut pe lângă gol.

Gigi a mers până la capăt: FCSB a reziliat cu Miron + MM vrea un fost dinamovist: „Îmi place”
FCSB

Ocaziile s-au răzbunat, iar galezii au deschis scorul în minutul 52, prin Jonathan Williams: șut din afara careului, spre colțul lung, care a prins pământul înainte de a intra în poartă.

Gazdele nu au acuzat golul primit și au continuat să atace. Douăzeci de minute mai târziu a venit egalarea: gol Kaminski, după un dribling scurt în careu și șut la colțul lung.

Swiderski a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 85. Balonul a ajuns la picioarele sale după ce Norrington-Davies a deviat nefericit un șut al lui Lewandowski.

Polonia începe ideal campania de Nations League și așteaptă meciul cu Belgia, programat pe 8 iunie. Pentru Țara Galilor urmează un duel pe teren propriu cu Țările de Jos, în aceeași zi.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Fundașul lui West Ham și-a aflat pedeapsa după ce și-a luat pisica la șuturi: interdicție de 5 ani!