INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Neymar și-a decis viitorul! » Unde va juca brazilianul, după ce iși termină contractul cu PSG

Neymar
Neymar Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 21 februarie 2022 11:16 / Actualizat luni, 21 februarie 2022 12:12

Neymar (30 de ani), starul celor de la PSG, a oferit un interviu în care a dezvăluit planurile sale.

Deși mai are 3 ani de contract cu PSG, Neymar se gândește deja la următoarea destinație.

Neymar se ia de fanii brazilieni: „E trist, nu știu cum am ajuns aici”
BRAZILIA

Brazilianul a recunoscut că dorește să se întoarcă în Brazilia, la Santos, echipă la care și-a făcut junioratul. De asemenea, brazilianul vrea și o experiență în MLS, fiind atras de campionatul american.

„Chiar vreau să joc din nou pentru Santos, îmi este foarte dor să joc în orașul meu. «Doamne!», pe acel stadion minunat! Vreau să joc și în Statele Unite ale Americii măcar un sezon. De ce acolo? E un campionat scurt. Ai cel puțin 3 sau 4 luni de vacanță (n.r. - râde), a declarat Neymar potrivit Mundo Deportivo.

Neymar s-a făcut de râs în ultimul meci al celor de la PSG

PSG a pierdut în deplasare cu Nantes, scor 1-3, într-un meci din runda cu numărul 25 din Ligue 1. Nantes a început perfect meciul cu PSG, iar în minutul 4 scorul era deja 1-0. Muani l-a învins fără probleme pe Keylor Navas, după o pasă a lui Moses Simon.

12 minute mai târziu, gazdele și-au dublat avantajul prin Quentin Merlin, care a trimis mingea în vinclu de la marginea careului. Neymar a avut o ocazie importantă în minutul 28, dar Alban Lafont a reușit să respingă șutul brazilianului de la colțul lung. Chiar înainte de pauză, în minutul 45+5, Nantes a marcat pentru 3-0, prin Ludovic Blas.

Mijlocașul central a transformat cu emoții un penalty obținut cu ajutorul VAR-ului, după hențul în careu comis de Wijnaldum. Neymar a reușit să reducă din diferență în minutul 47, după o pasă primită de la Messi.

Brazilianul a fost aproape de „dublă” după o oră de joc, dar penalty-ul executat de el a fost reținut fără probleme de Lafont, portarul lui Nantes. Practic, Neymar și-a bătut joc de lovitura de pedeapsă și a pasat la portar!

Penalty-ul executat de Neymar

„Cel mai slab penalty din cariera lui Neymar? De puține ori vezi așa ceva în fotbalul profesionist”, a notat cotidianul spaniol Marca despre execuția sud-americanului.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Incidente la ultimul meci jucat de Manchester United » Un fotbalist, lovit în cap cu o monedă
ANGLIA
Show total în Brazilia! Câștigătoarea Supercupei a fost decisă după o serie de 24 de penalty-uri!
BRAZILIA

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”