INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS

Dybala semnează » Anunț de ultimă oră în Italia + prima reacție

Paulo Dybala (27 de ani, atacant) va continua la Juventus. Contractul actual dintre argentinian și „Bătrâna Doamnă” expiră la finalul sezonului.

Articol de GSP - Publicat joi, 23 septembrie 2021 16:23 / Actualizat joi, 23 septembrie 2021 16:52

Anunțul a fost făcut pe Twitter de renumitul ziarist italian Fabrizio Romano, care l-a citat pe Pavel Nedved, vicepreședintele torinezilor: „Suntem aproape de o înțelegere. Negociem și suntem optimiști”.

Paulo Dybala continuă la Juventus

Conform aceluiași Romano, Juventus negociază și prelungirea înțelegerii lui Juan Cuadrado (33 de ani, fundaș dreapta), scadentă în iunie 2022.

102 goluriși 43 de pase decisive a reușit Dybala pentru Juventus (259 de jocuri oficiale)

Juventus, prima victorie în Serie A de la plecarea lui Ronaldo

Juventus s-a impus în deplasare împotriva lui Spezia, scor 3-2, și a urcat pe locul 12 în Seria A.

Echipa antrenată de Max Allegri a început ideal partida de la Spezia, de pe arena „Stadio Alberto Picco”.

Fostul jucător al lui PSG, Moise Kean, a profitat de o pasă bună a lui Adrien Rabiot și a marcat în minutul 28. Spezia a egalat în minutul 33, printr-o execuție de excepție a ghanezului Emmanuel Gyasi, stabilind totodată scorul primei reprize.

Spezia a reușit să întoarcă scorul la zece minute după reluarea reprizei secunde, când tânărul Janis Antiste a reușit să o aducă în avantaj pe formația lui Thiago Motta.

Juventus a avut puterea să revină în meci prin golul lui Federico Chiesa din minutul 66, iar Matthijs de Ligt este cel a reușit să aducă prima victorie pentru „Bătrâna Doamnă” cu golul din minutul 72.

Cu acest succes, Juventus ajunge la 5 puncte în primele 5 etape și ocupă momentan locul 13.

Poartă deschisă la Juventus

Juventus deține un record negativ incredibil. Primește gol de 19 etape la rând în Serie A. Nicio altă formație din TOP 5 Europa nu mai este într-o asemenea situație.

A fost un joc dur, în prima repriză am jucat bine, dar au marcat și ne-au egalat. În a doua repriză am început prost, însă cele 3 puncte este singurul lucru care contează. Când ești Juventus, trebuie să câștigi fiecare joc, când ai doar 2 puncte după patru jocuri, nu ești Juventus
Matthijs de Ligt, stoper Juventus

Paulo Dybala, hattrick vs. Sassoulo

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Incidente după meciul Angers - Marseille! Suporterii celor două echipe s-au luat la bătaie în stadion

„Ianis face diferența” » Presa scoțiană l-a pus cap de pagină pe Hagi și l-a ales „man of the match”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”