INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA

Imagini incredibile la Porto! Pepe a găsit un glonț pe teren în timpul derby-ului cu Sporting

Pepe // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2022 23:41 / Actualizat duminica, 13 februarie 2022 23:41

Pepe (38 de ani), fundașul central al lui Porto, a găsit un glonț pe gazon în timpul derby-ului de vineri cu Sporting, încheiat 2-2.

Potrivit publicației Leonino, cu doar câteva momente înainte de finalul primei reprize, în minutul 44, Pepe a găsit un glonț pe teren. Fundașul central al lui Porto a încercat să ascundă obiectul de adversari, pentru a nu se afla de gravitatea incidentului.

Indiciul că Becali mai face sau nu echipa la FCSB: „Dacă intră titular cu Mioveni, înseamnă că antrenorul decide”
FCSB - Chindia 3-2

Pepe a găsit un glonț pe teren în timpul derby-ului cu Sporting

Cu toate acestea, jucătorii lui Sporting au observat și i-au semnalat „centralului”, care a preluat glonțul ce a fost ulterior menționat în raportul delegatului Ligii portugheze.

„Dragonii” au reușit să revină de la 0-2 și să o egaleze pe Sporting, iar liderul își conservă astfel avantajul de 6 puncte față de principala contracandidată la titlu.

Încăierare generală la derby-ul Porto - Sporting!

Nervii fotbaliștilor din ambele tabere au cedat în finalul disputei de pe arena Estadio do Dragao, în urma unei faze în care jucătorii lui Porto au cerut penalty, după un presupus fault asupra lui Pepe.

În prelungirile partidei, fundașul lui Porto a căzut în careu, acuzând o lovitura în cap din partea lui Joao Palhinha. „Centralul” a lăsat jocul să continue, dar odată cu ultimul fluier al partidei, a început haosul pe teren: un meleu în care au fost implicați jucătorii și oficialii din ambele tabere. Cinci minute a durat până s-au calmat spiritele.

După ce lucrurile s-au liniștit, arbitrul Pinheiro a acordat patru cartonașe roșii, cate două pentru fiecare formație. De la Porto au fost eliminați Pepe și portarul Agustin Marchesin, iar de la Sporting Palhinha și Bruno Tabata.

VIDEO. Rezumat Porto vs. Sporting 2-2

A marcat și le-a amintit de marele rival » Dublă umilință pentru Barcelona în derby-ul cu Espanyol

Performanța lui Florin Motroc: „Am învins echipa fratelui regelui și voi înfrunta în finală echipa regelui”