INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PLAY-OFF CM 2022

VIDEO Portugalia și Polonia s-au calificat la Campionatul Mondial! Când e tragerea la sorți a grupelor

Portugalia - Macedonia de Nord și Polonia - Suedia joacă acum pentru calificarea la Mondial

Articol de GSP - Publicat marti, 29 martie 2022 23:45 / Actualizat marti, 29 martie 2022 23:59

Portugalia și Polonia au obținut calificarea la Campionatul Mondial din Qatar. Lusitanii au învins Macedonia de Nord pe teren propriu, scor 2-0, grație unei „duble” a lui Bruno Fernandes. Polonia a învins acasă Suedia, scor 2-0, după reușitele lui Robert Lewandowski ('49-penalty) ș Piotr Zielinski ('73).

• Grupele pentru Mondial vor fi trase la sorți pe 1 aprilie, la ora României 19:00
  • Echipe calificate până acum: Qatar, Brazilia, Belgia, Franța, Argentina, Anglia, Spania, Portugalia, Olanda, Germania, Danemarca, Elveția, Croația, Uruguay, Polonia, Serbia, Iran, Arabia Saudită, Japonia, Coreea de Sud, Ecuador, Senegal, Ghana
FRANJURI în repriza a doua! După 45 de minute ideale, România a clacat în Israel ca o echipă mică
ISRAEL - ROMÂNIA 2-2

Portugalia - Macedonia de Nord 2-0

Fără să impresioneze, Portugalia și-a asigurat prezența la Campionatul Mondial din Qatar. Macedonia de Nord a început curajos partida, iar primele minute au fost echilibrate. Cristiano Ronaldo a avut ocazia de a deschide scorul în minutul 14.

Căpitanului Portugaliei a trimis puțin pe lângă poartă din interiorul careului, după o pasă foarte bună a lui Jota. Ronaldo s-a revanșat în minutul 32, când l-a servit perfect pe Bruno Fernandes, iar acesta a deschis scorul pentru lusitani.

Bruno Fernandes a strălucit din nou în minutul 65. Jucătorul de la Manchester United a finalizat superb o centrare excelentă a lui Diogo Jota. Dubla lui Bruno duce Portugalia la turneul final, iar Cristiano Ronaldo va bifa al cincea prezență consecutivă la Campionatul Mondial, o performanță remarcabilă.

Bruno Fernandes a reușit „dubla” în minutul 65. Jucătorul de la Manchester United a finalizat superb o centrare excelentă a lui Diogo Jota.

Portugalia - Macedonia de Nord, echipele de start

PORTUGALIA: Diogo Costa - Joao Cancelo, Danilo Pereira, Pepe, Nuno Mendes - Bruno Fernandes, Joao Moutinho, Otavio - Ronaldo, Jota, Bernardo Silva
REZERVE: Leao, William Carvalho, Rui Patricio, Andre Silva, Jose Sa, Goncalo Guedes, Joao Felix, Fonte, Guerreiro, Cedric, Vitinha, Matheus Luiz
ANTRENOR: Fernando Santos

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski - Stefan Ristovski, Musliu, Velkovski, Alioski - Elmas, Bardhi, Ademi, Trajkovski - Milan Ristovski, Kostadinov
REZERVE: Todoroski, Miovski, Naumovski, Churlinov, Spirovski, Serafimov, Dorian Babunski, Nikolov, David Babunski, Siskovski, Ristevski, Askovski
ANTRENOR: Blagoja Milevski

Polonia - Suedia 2-0

Suedia a fost aproape să deschidă scorul în două rânduri pe parcursul primei reprize. Portarul polonez Wojciech Szczesny a avut însă două parade excelente la șuturile lui Alexander Isak ('13) și Emil Forsberg ('19). La cinci minute de la reluare, Robert Lewandowski a deschis scorul din penalty.

Portarul de la Juventus a fost din nou la înălțime în minutul 57, când același Forsberg l-a întins serios pe goalkeeper-ul polonez. În minutul 72, Piotr Zielinski a profitat de o gafă în apărarea suedezilor și a dus scorul la 2-0 și a asigurat calificarea Poloniei.

Polonia - Suedia, echipele de start

POLONIA: Szczesny - Bielik, Glik, Bednarek - Cash, Bereszynski, Goralski, Szymanski - Moder, Zielinski - Lewandowski
REZERVE: Kamil Grabara, Krzysztof Piatek, Tymoteusz Puchacz, Mateusz Wieteska, Kamil Grosicki, Arkadiusz Reca, Tomasz Kedziora, Adam Buksa, Lukasz Skorupski, Grzegorz Krychowiak, Szymon Zurkowski, Michal Helik
ANTRENOR: Czesław Michniewicz

SUEDIA: Olsen - Krafth, Victor Lindelof, Nilsson, Augustinsson - Kulusevski, Karlstrom, Olsson, Forsberg - Isak, Quaison
REZERVE: Daniel Sundgren, Carl Starfelt, Mattias Svanberg, Kristoffer Nordfeldt, Anthony Elangav Zlatan Ibrahimovic, Pierre Bengtsson, Jesper Karlsson, Viktor Claesson, Filip Helander, Andreas Linde, Branimir Hrgota
ANTRENOR: Janne Andersson

Dani Alves a numit cel mai bun fotbalist din lume pe postul său: „E clasă mondială”

Rooney, despre Ronaldo: „Cristiano nu mai e la fel de bun, dar e la fel de enervant”