INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

PSG, învinsă acasă de Lorient » Lupta la titlu în Ligue 1 s-a aprins, cu 5 etape înainte de final

PSG - Lorient 1-3/ foto: Imago images

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 21:43 / Actualizat luni, 01 mai 2023 00:28

PSG a pierdut acasă cu Lorient, scor 1-3, în etapa #33 din Ligue 1.

Cu Messi și Mbappe titulari în atac, PSG a fost dominată în startul meciului de Lorient, care a deschis scorul încă din minutul 15. Mai mult, parizienii au rămas și cu un om minus după ce Hakimi a văzut două cartonașe galbene la interval de 15 minute ('5 și '20).

Dormeau pe ei! Golul marcat de „vulpea” Mbappe în Franța face înconjurul planetei
PSG - LORIENT

PSG, învinsă de Lorient în Ligue 1

În minutul 29, la finalul unui atac declanșat de PSG, întreaga defensivă a lui Lorient a gestionat faza respectivă considerând că arbitrul Jérôme Brisard a fluierat un fault în atac.

Doar că „centralul” nu dictase absolut nimic! Derutat, goalkeeper-ul Yvon Mvogo a considerat că trebuie să pună mingea jos pentru a o repune în joc, însă vicleanul Mbappe, aflat în apropiere, s-a întors brusc, i-a „furat” balonul și a trimis mingea în poarta goală.

Lorient a revenit în avantaj 10 minute mai târziu, după golul lui Yongwa. El a trimis în plasă din apropiere, în urma acțiunii individuale a lui Faivre. Cu un om în minus, PSG s-a aruncat în atac pe final, dar a fost surpinsă pe contraatac.

Bamba Dieng a fost lansat în adâncime încă din prorpia jumătate, a alergat singur 50 de metri cu mingea la picior și a ajuns singur cu Donnarumma. A fost blocat de portar inițial, însă a punctat din a doua încercare.

PSG e lider, cu 75 de puncte, 5 peste Marseille, cu 5 etape înainte de final. OM a câștigat cu Auxerre, 2-1, în această etapă.

PSV a cucerit Cupa Olandei la penalty-uri după o finală incredibilă cu Ajax, cu 5 lovituri de departajare ratate, 4 la rând!
AJAX - PSV
Final uluitor în Liverpool - Tottenham! Oaspeții abia reveniseră eroic de la 0-3, dar au pierdut în prelungiri
LIVERPOOL - TOTTENHAM 4-3

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”