INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RANGERS - KILMARNOCK 3-1

Ianis Hagi, trimis pe teren în prelungiri în meciul lui Rangers!

Ianis Hagi / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 18:55 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 21:20

Rangers a învins-o la pas pe Kilmarnock, scor 3-1, într-un meci în care Ianis Hagi a bifat doar două minute.

Rangers nu și-a luat gândul de la titlu și s-a apropiat, odată cu victoria reușită în fața lui Kilmarnock, la șase puncte de rivala Celtic, care are un meci mai puțin. Partida de pe Ibrox a fost rezolvată încă din prima repriză: Goldson, Sakala și Tavernier, din penalty, au înscris până în pauză după o dominație autoritară a echipei lui Michael Beale.

Ianis Hagi, trimis pe teren în prelungiri în victoria lui Rangers cu Kilmarnock

Fanii lui Rangers așteptau să-l vadă la treabă pe Ianis Hagi, dar internaționalul român a fost trimis pe teren în al doilea minut al prelungirilor. El fusese ocolit de antrenor în finala Cupei Ligii cu Celtic de săptămâna trecută, iar de la revenire mai bifase 45 de minute în Cupa Ligii Scoției și alte două 19 minute în campionat.

În vârstă de 24 de ani, Ianis a stat pe bară un an de zile din cauza unei accidentări la genunchi. A revenit în finalul lunii ianuarie, a bifat două apariții, plus cele două minute din partida cu Kilmarnock.

Ianis Hagi a pierdut și naționala!

Edward Iordănescu a trimis convocările de principiu pentru stranieri în vederea meciurilor cu Andorra şi Belarus. Abia revenit după accidentare, Ianis Hagi nu se regăseşte pe listă!

FINAL » Rangers – Kilmarnock 3-1

Rangers – Kilmarnock, echipe:

Rangers: McGregor-Tavernier, Goldson, Davies, Barisic-Jack, Raskin, Cantwell- Fashion, Kent, Colak
Rezerve: McLaughlin, Lundstram, Hagi, Souttar, Kamara, Morelos, Wright, Arfield, Devine
Antrenor: Michael Beale

Kilmarnock: Walker - Alebiosu, Wright, Taylor, Dorsett - Armstrong, Polworth, Power, Chambers - Doidge, McKenzie
Rezerve: Hemming, Stokes, Sanders, Watson, McInroi, Alston, Murray, Jones Robinson
Antrenor:  Derek McInnes

Jucătorul pentru care Arsenal a oferit 80 de milioane de euro a semnat pe 4 ani și jumătate!

E pe val! Ionuț Radu a apărat un penalty în Nice - Auxerre, iar L'Equipe i-a dat o notă imensă