INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - REAL SOCIEDAD

FOTO Real Madrid întoarce după pauză cu Sociedad și are punctaj maxim după cinci etape! Valverde a înscris un supergol!

Real Madrid - Real Sociedad / Sursă foto: Imago Images +5   FOTO
Real Madrid - Real Sociedad / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 17 septembrie 2023 23:56 / Actualizat luni, 18 septembrie 2023 00:08

Real Madrid rămâne cu un parcurs imaculat în La Liga și după partida cu Real Sociedad. Vicecampioana s-a impus cu 2-1, revenind după ce a fost condusă la pauză de basci.

Cinci victorii din tot atâtea partide are Real Madrid în noua ediție de La Liga, bilanț care-i face pe fanii „Los Blancos” să viseze.

N-a fost cea mai facilă victorie, trupa lui Ancelotti văzându-se condusă după doar cinci minute, după reușita lui Barrenetxea. VAR-ul a scos-o din încurcătură pe Real în minutul 11, când golul lui Takefusa Kubo a fost anulat după verificare, pentru ofsaid. În loc de 0-2, Realul a mai primit o „viață”.

Experți în reveniri, madrilenii au întors soarta partidei în decurs de un sfert de oră. Valverde a restabilit egalitatea printr-un șut splendid de la marginea caeului, care a „mușcat” bara înainte de a intra în plasă ('46). Apoi, „capul” lui Joselu din câțiva metri a rezolvat partida ('60), iar Realul n-a mai clacat până la final.