INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ALAVES 1-2

Real Madrid - Alaves 1-2. Surpriză majoră în La Liga » Real pierde iar pe teren propriu, într-un meci în care Courtois a comis-o!

Real Madrid - Alaves 1-2. foto: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Real Madrid - Alaves 1-2. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 noiembrie 2020 23:24 / Actualizat duminica, 29 noiembrie 2020 00:10

Real Madrid alternează rezultatele excelente, cum a fost victoria din Ligă cu Inter (2-0), cu prestații de neînțeles, așa cum s-a întâmplat în înfrângerea de sâmbătă seara cu Deportivo Alaves, scor 1-2.

Formația lui Zinedine Zidane avea oportunitatea de a se apropia la doar trei puncte de primele două clasate, însă a cedat pe teren propriu cu Alaves, după o prestație pe care jucătorii lui Real ar trebui s-o uite cât mai repede. Fără Benzema, Valverde sau Sergio Ramos, madrilenii au ajuns la cea de-a treia înfrângere din ultimele șase meciuri din La Liga.

Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru Real. Nacho a făcut henț în careu, iar Perez a transformat fără probleme penalty-ul. Fără reacție pe durata primei reprize, Los Blancos au mai fost taxați o dată după pauză, de data aceasta după o gafă imensă a lui Courtois. Goalkeeperul i-a făcut cadou o minge lui Joselu (ex-Real Madrid), care n-a făcut decât să trimită mingea în poarta părăsită de belgian .

Casemiro, prin golul din minutul 86, a reaprins speranțele lui Zidane, însă Real n-a mai putut „smulge” nici măcar un punct. Încă un eșec în La Liga, iar la Madrid urmează o iarnă cel puțin interesantă.

Real Madrid, la șase puncte în spatele lui Atletico

După 10 etape, Real Madrid, campioana en-titre din La Liga, se află pe locul 4, cu 17 puncte. Madrilenii sunt la șase puncte distanță de Real Sociedad și Atletico Madrid, echipe aflate pe primele două locuri. Cu două meciuri mai puțin, rivala Barcelona se află pe locul 14, cu 11 puncte.

Real Madrid - Deportivo Alaves. foto: Guliver/Getty Images
+9 FOTO

Clasament La Liga:

VIDEO Florin Bătrânu, despre meciurile cu Real și Atletico Madrid

Panică la AS Roma! Bombe din al doilea război mondial, descoperite la centrul de antrenament al echipei

Mircea Lucescu obține 3 puncte prețioase cu Dinamo Kiev și rămâne lider! Meci cu 2 eliminări și un gol anulat cu VAR