INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ALMERIA

„Remontada” de senzație pe „Bernabeu” » Almeria avea 2-0 la pauză cu Real Madrid: incredibil cât s-a terminat

Real Madrid a câștigat cu Almeria, scor 3-2, în etapa #21 din La Liga. Madrilenii erau conduși cu 0-2 la pauză, dar au revenit incredibil și au câștigat cu un gol în minutul 90+9/ foto Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 21 ianuarie 2024 19:21 / Actualizat duminica, 21 ianuarie 2024 20:01

Real Madrid a câștigat cu Almeria, scor 3-2, în etapa #21 din La Liga. Madrilenii erau conduși cu 2-0 la pauză, dar au revenit incredibil și au câștigat cu un gol în minutul 90+9.

Meciul a avut un început șocant, Ramazani a deschis scorul cu un șut la colțul scurt, Kepa a greșit, a sărit în colțul opus înainte de șut. Edgar Gonzalez a dus scorul la 2-0 înainte de pauză, în minutul 43, cu o execuție fantastică din afara careului, un voleu direct în vinclu din prima.

Adrian Mutu negociază acum cu Nelu Varga » GSP a aflat ce contract are „Briliantul” pe masă
CFR CLUJ

Real Madrid, revenire incredibilă cu Almeria

Jude Bellingham a dat tonul revenirii cu un gol din penalty, în minutul 53. A tras pe centru, portarul sărise în dreapta. Ulterior, Vincius a reușit să egaleze cu un gol controversat. A trimis cu umărul în poartă, inițial s-a dat henț, dar după consultarea VAR golul a fost validat. A urmat un asediu al madrilenilor, care au tras din toate pozițiile.

Bellingham a fost la un pas de un gol superb: și-a săltat mingea cu dreptul, apoi a trimis din „foarfecă” puțin alături. Englezul a fost din nou aproape de gol, în minutul 89. Joselu a recentrat, cu capul, în fața porții, de unde Jude a plonjat disperat spre minge. Nu a ajuns-o la timp și doar a „ciupit-o” pe lângă poartă. Golul a venit până la urmă, în minutul 90+9.

Cu Bellingham în centrul fazei. Camavinga a luat mingea din propriul teren, i-a pasat lui Jude, care a schimbat direcția din prima. A urcat apoi în careu, unde centrase Carvajal, și a trimis cu capul în fața porții, de unde fundașul dreapta a împins balonul în plasă.

Clasamentul din La Liga

FINAL. Real Madrid - Almeria 3-2

Echipele de start de la Real Madrid - Almeria:

Real Madrid: Kepa - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Almeria: Maximiano - Pubill, Kaiky, Chumi, Akieme - Gonzalez - Arribas, Lopy, Robertone, Ramazani - Milovanovic
Antrenor: Gaizka Garitano

Stadion: Santiago Bernabeu

Președintele FIFA cere pedepse maxime pentru rasism » Nu doar amenzi. Înfrângere cu 0-3 la „masa verde”! „Odios, inacceptabil”
RASISM
Scandal cu Șumudică! Boicotat de presă » Ziariștii turci susțin că a făcut gesturi obscene și că a insultat fanii adverși! » Altă acuzație: „Nu poți să lovești jucătorii!”
TURCIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”