INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO MADRID 2-0

Real Madrid - Atletico Madrid 2-0. VIDEO Zidane > Simeone » Realul câștigă derby-ul orașului și reaprinde lupta la titlu în La Liga

Real Madrid și Atletico își împart supremația în Spania. foto: Guliver/Getty Images +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 decembrie 2020 23:45 / Actualizat duminica, 13 decembrie 2020 00:02

Real Madrid a învins-o în derby-ul orașului pe Atletico Madrid, 2-0, reaprinzând lupta la titlu din La Liga. Reușita lui Casemiro și autogolul nefericit al lui Oblak au rezolvat duelul de pe Estadio Alfredo Di Stéfano.

Formația atât de imprevizibilă a lui Zinedine Zidane a răpus liderul Atletico și s-a apropiat la doar trei puncte de primul loc, lupta pentru titlul din Spania anunțându-se a fi una extrem de palpitantă. Derby-ul a avut toate ingredientele și a debutat furtunos. În minutul 9, Benzema a zguduit bara cu un șut în forță din afara careului. Ocazia francezului avea să fie scânteia care a aprins apetitul ofensiv al Realului.

Deschiderea de scor a venit în minutul 15. Toni Kroos a executat precis un corner, Casemiro a scăpat de marcajul adversarilor și a reluat în plasă printr-o lovitură de cap imparabilă. Cu Luis Suarez dispărut din joc, Atleti a fost aproape inexistentă pe durata primei reprize.

Atleti ratează nepermis, Real marchează cu noroc și închide partida

Lucrurile s-au schimbat însă după pauză. Trupa lui Diego Simeone a câștigat teren și a obligat-o pe Real să se baricadeze în defensivă. Ocaziile au venit firesc la poarta lui Courtois, dar ratarea uluitoare a lui Lemar (minutul 54, cu poarta goală) și intervențiile belgianului au menținut intactă poarta lui Real.

Deși n-a excelat în a doua parte a meciului, Real și-a majorat avantajul în minutul 62. Dani Carval a șutat în forță de la peste 20 de metri, mingea a nimerit bara, dar a ricoșat din spatele lui Oblak în poartă.

Mai norocoasă decât în alte ocazii, Real a anihilat forcing-ul din final al lui Atletico și a „fugit” cu victoria care o face din nouă să spere la titlu.

Real Madrid - Atletico Madrid. foto: Guliver/Getty Images