INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO MADRID 1-1

Final dramatic în Real - Atletico Madrid » Un jucător de 18 ani a fost „înger și demon”

Alvaro Rodriguez/
Alvaro Rodriguez/ Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 25 februarie 2023 21:26 / Actualizat sambata, 25 februarie 2023 21:42

Real Madrid a remizat cu Atletico Madrid, scor 1-1, în etapa #23 din La Liga.

Real nu a reușit să repete prestația de pe Anfield, de la 5-2 cu Liverpool în Champions League. Elevii lui Ancelotti au controlat prima repriză cu Atletico, dar nu și-au creat ocazii importante, care să îi dea emoții lui Oblak.

Rapid trece de Chindia și urcă pe podiumul SuperLigii! Clasamentul ACUM
RAPID - CHINDIA 2-0

De partea cealaltă, Carrasco a trimis surprinzător din corner, la colțul scurt, însă mingea a lovit stâlpul porții lui Courtois. În minutul 64, se părea că Simeone a primit lovitura care avea să încline balanța spre Ancelotti în derby.

Atletico a rămas în 10, după ce Correa l-a lovit cu cotul în piept pe Rudiger și a văzut cartonașul roșu.

Final dramatic în derby-ul Real - Atletico Madrid

După 70 de minute de fotbal modest, meciul aluat foc. Ancelotti a decis să îl schimbe pe Nacho cu Alvaro Rodriguez, un atacant de 18 ani care a debutat etapa trecută, pe finalul meciului cu Osasuna. După această decizie, au venit ambele goluri.

Mai întâi, Alvaro l-a scăpat din marcaj pe Jose Maria Gimenez, la o lovitură liberă. Stoperul a trimis cu capul imparabil, mingea a lovit bara și a intrat în poartă. De asta a avut nevoie Realul pentru a ieși la joc. Au urmat șuturi periculoase semnate de Tchouameni și Camavinga, respinse de Oblak.

Așa a venit cornerul din care au egalat „albii”. Cine a fost la finalizare? Nimeni altul decât Alvaro. Tănărul uruguayan a înscris cu capul, bară-gol, după centrarea lui Modric. Deși a forțat în ultimele 10 minute, Real nu a mai marcat și titlul pare acum o misiune imposibilă.

3 minutejucase Alvaro Rodriguez în La Liga, înainte de meciul cu Atletico. A intrat pe final la victoria Realului cu Osasuna, 2-0