INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EL CLASICO

Ronald Koeman a izbucnit după Barcelona - Real Madrid 1-3: „VAR apare doar atunci când se iau decizii împotriva noastră!”

Ronald Koeman. foto: Guliver/Getty Images +21   FOTO
Ronald Koeman. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 octombrie 2020 19:32 / Actualizat sambata, 24 octombrie 2020 20:09

BARCELONA - REAL MADRID 1-3. Ronald Koeman a încheiat cu o înfrângere primul El Clasico al carierei din postura de antrenor. Tehnicianul olandez critică decizia VAR, care a acordat un penalty madrilenilor la scorul de 1-1.

Antrenorul catalanilor nu și-a putut abține furia și a pus înfrângerea contra lui Real Madrid pe seama arbitrajului: „Nu înțeleg decizia! VAR apare doar atunci când trebuie luate decizii împotriva Barcelonei”, a „tunat” Koeman, conform sport.es.

„Nu înțeleg VAR-ul. Toate deciziile care vin sunt împotriva Barcelonei. În cinci partide, nicio decizie nu a fost în favoarea noastră, sunt multe exemple”, a mai spus Koeman, conform sursei citate.

Am jucat bine, ne-am creat oportunități. Am prestat un fotbal bun în repriza a doua. E greu de înțeles, nu merităm să pierdem acest joc! Nu am înțeles unele decizii ale arbitrului. A dictat penalty și a influențat rezultatul final! Până la acea decizie, jucasem foarte bine
- Ronald Koeman

VAR în Barcelona - Real Madrid 1-3

• În minututul 63, Real a primit penalty în urma unui duel între Lenglet și Ramos. Francezul l-a ținut pe Ramos de tricou, iar arbitrul a dictat penalty după ce a consultat sistemul de videoarbitraj.
  • Șapte minute mai târziu, au cerut și jucătorii Barcelonei penalty. Nu s-a dat, nici VAR nu a reacționat, pentru că Varane avea mâna lipită când Ramos i-a degajat în cot dintr-o jumătate de metru.

FOTO Cele mai tari imagini din încleștarea Barcelona - Real Madrid:

+17 FOTO

3 concluzii „la cald” după Barcelona - Real Madrid 1-3 » Echipe suferinde. A trecut vremea peste El Clasico

Barcelona - Real Madrid 1-3 » Real nemilos! Al doilea El Clasico la rând câștigat de los blancos

Sergio Ramos, căpitanul fantastic! Număr incredibil de penalty-uri consecutive transformate

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”