INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FROSINONE - MONZA 2-3

VIDEO Moment rar în Serie A » Cum au „fentat” defecțiunea sistemului VAR cu un telefon mobil

Partida Frosinone - Monza, scor 2-3, din etapa cu numărul 19 din Serie A, a oferit un moment unic. foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 20:21 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 21:32

Din cauza unor probleme tehnice, meciul s-a desfășurat aproximativ 60 de minute fără ajutorul VAR.

Barcelona, în luptă cu Arsenal pentru fotbalistul de 50 de milioane de euro
BARCELONA

În minutul 30 al partidei, oficialii au sesizat o defecțiune video și audio a sistemului VAR, din cauza căreia arbitrul Maria Ferrieri-Caputi nu putea comunica cu cei aflați în cabină.

Meciul a fost întrerupt pentru câteva minute, dar defecțiunea nu a fost rezolvată.

Partida a continuat fără probleme până în finalul primei reprize. Monza avea să marcheze golul de 2-0 în minutul, când Valentin Carboni a înscris dintr-o poziție suspectă de offside.

Arbitrul a luat legătura cu cei din cabina VAR cu ajutorul unui telefon

Cum „centralul” nu putea comunica cu cei din cabina VAR, a fost nevoie de un telefon mobil pentru a lua legătura cu aceștia.

Smartphone-ul aparținea unui bărbat prezent pe marginea terenului. Acesta i l-a înmânat asistenului Livio Marinelli, care a luat legătura cu arbitrii VAR, iar golul a fost validat, potrivit Corriere dello Sport.

Monza s-a impus cu 3-2, astfel că Raffaele Palladino a reușit să pună capăt seriei de meciuri fără victorie și a încheiat prima parte a sezonului pe locul zece, depășind-o pe Torino, care o înfruntă, duminică, pe Napoli.

Pentru Eusebio Di Francesco continuă pasa negativă. E a patra înfrângere la rând și a câștigat un singur punct în șase meciuri. Ultima victorie pe teren propriu datează de pe 26 noiembrie, cu Genoa.

Valentin Carboni, fotbalistul de 18 ani împrumutat de Inter la Monza, a vorbit după partidă: „Sunt foarte fericit, a fost un meci foarte dificil, dar am profitat de ocaziile pe care le-am avut. Nu vreau să vorbesc foarte mult despre prestația mea, am obținut rezultatul cu toții și trebuie să continuăm așa.

25 de puncte în prima jumătate a sezonului? E un bilanț pozitiv, dar nu trebuie să fim mulțumiți, trebuie să ne îmbunătățim și să progresăm. Aici, la Monza, în primele luni m-am luptat puțin, dar acum mă simt bine, încerc să fiu mai bun în fiecare zi, antrenorul îmi dă încredere, mă simt deja un jucător diferit față de anul trecut.

Cu Palladino am învățat multe, am învățat să atac în adâncime, ceva ce nu făceam înainte. Antrenorul îmi dă sfaturi și mă ajută mult”.

În etapa următoare, Monza va înfrunta Inter, iar Carboni va fi față în fața cu echipa de care aparține: „Va fi un meci foarte dificil împotriva unei echipe mari, vreau doar să joc bine”, a spus argentinianul.