INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UMILINȚĂ

Șocul week-end-ului! Scor neverosimil într-un derby al Europei

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 septembrie 2018 19:14

Cel mai surprinzător rezultat al sfârșitului de săptămână vine, indiscutabil, din Elveția, acolo unde Young Boys a obținut o victorie zdrobitoare în derby-ul cu FC Basel, scor 7-1!

Young Boys a condus încă de la pauză cu 2-0, după reușitele lui Fassnacht ('33) și Sulejmani ('41).

Gazdele s-au dezlănțuit după pauză, profitând și de o eliminare a celor de la FC Basel. Camara ('52), Hoarau ('60) și Aebischer ('70) au dus scorul la 5-0, Van Wolfswinkel marcând golul de onoare în minutul 75.

Young Boys nu s-a oprit însă aici și a mai înscris de două ori în final, prin Bertone ('80) și Assale ('89), producând una dintre cele mai umilitoare înfrângeri ale lui Basel din istorie.

FC Basel traversează un sezon modest și se află pe locul 7 după 7 etape, cu 9 puncte. Lider e campioana en-titre Young Boys, care are bilanț maxim după primele 7 etape.

Vezi și: VIDEO Oier de coșmar! » Gafe incredibile în La Liga, într-un meci cu scor de tenis