INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER

Sommer explică diferența față de Simone Inzaghi: „Chivu a schimbat, suntem mai...”

Yann Sommer / Sursă foto: Imago Images
Yann Sommer / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 aprilie 2026, 13:23 / Actualizat sambata, 11 aprilie 2026 13:23

Portarul lui Inter, Yann Sommer, a oferit un interviu jurnaliștilor de la Sport Mediaset înaintea meciului de la Como, programat duminică seară.

Contractul lui Yann Sommer cu Inter expiră la finele sezonului în curs și nu e clar dacă clubul i-l va prelungiri. „Sunt foarte fericit să joc aici, pentru acest club, pentru acești fani și îmi place foarte mult și stadionul.  Am petrecut trei ani la Inter până acum și a fost o perioadă foarte bună.  După sfârșitul acestui sezon ne vom gândi la ce se va întâmpla mai departe”, a precizat portarul elvețian pentru Sport Mediaset.

Până atunci, Sommer vrea să se concentreze pe stagiunea actuală, unde nerazzurrii se află în cursă atât pentru titlu, cât și pentru Cupa Italiei, sub comanda lui Cristi Chivu. Întrebat care este diferența între tehnicianul român și predecesorul acestuia, Simone Inzaghi, a oferit un răspuns mai amplu, după ce, în prealabil, a ținut să spună că nu-i plac comparațiile de genul ăsta.

Yann Sommer: „Cristi Chivu este un antrenor care vorbește mult cu jucători”

„Anul trecut am avut un sezon bun. Am ratat Scudetto-ul la un punct, dar asta e fotbalul.  În acest moment, nu ne gândim cum terminăm sezonul, ci mai degrabă  să ne concentrăm pe următorul meci.  Luăm lucrurile pas cu pas și ne concentrăm pe toate micile detalii care ar putea fi cruciale pentru noi.

În ceea ce-i privește pe Simone Inzaghi și pe Cristi Chivu, vreau să vă spun că nu-mi place să fac comparații. Am avut niște momente minunate cu Simone și acum cu Cristian. Chivu este un antrenor care vorbește mult cu jucătorii, ascultă ce gândim noi și pentru noi asta este foarte important. Din punct de vedere al jocului ne-am schimbat puțin față de cum jucam înainte: suntem mai verticali”, a spus Sommer.

În cele din urmă, el a vorbit și despre trofee: „Astăzi suntem într-o situație bună. Am muncit din greu pentru a ajunge până aici și acum mai avem șapte meciuri foarte importante.  Coppa Italia și campionatul  sunt două obiective mari în acest sezon în care vrem să câștigăm titluri. Vrem atât Cupa, cât și Lo Scudetto. Dar, cum spuneam, acum este foarte important să mergem pas cu pas și să rămânem concentrați pe ceea ce vrem să facem și să facem totul bine”. 

„Nu regret că m-am retras din naționala Elveției. Sută la sută nu.  M-am gândit mult înainte de a lua decizia și, în final, am ales această cale pentru că a fost cel mai bun lucru pentru mine și pentru familia mea, în acel moment al carierei și al vieții mele. Îmi voi urmări cu bucurie fosta reprezentativă și o voi încuraja de acasă
Yann Sommer, portar Inter

Citește și:
Ivan Savvidis, 8 milioane de euro pentru cele două dorințe ale lui Răzvan Lucescu
Campionate
Ivan Savvidis, 8 milioane de euro pentru cele două dorințe ale lui Răzvan Lucescu
Stadionul de 1,3 miliarde de dolari va găzdui cele mai multe meciuri la Campionatul Mondial din 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Stadionul de 1,3 miliarde de dolari va găzdui cele mai multe meciuri la Campionatul Mondial din 2026
S-a întâlnit cu Valentin Ceaușescu la parastasul lui Mircea Lucescu, la 37 de ani de la gesturile care șocau România
Superliga
S-a întâlnit cu Valentin Ceaușescu la parastasul lui Mircea Lucescu, la 37 de ani de la gesturile care șocau România
Gigi Becali, la înmormântarea lui Mircea Lucescu: „Am rămas mască, o să-i spun doar atât lui Răzvan”
Superliga
Gigi Becali, la înmormântarea lui Mircea Lucescu: „Am rămas mască, o să-i spun doar atât lui Răzvan”
Record de viteză în România la circulația cu trenul, pe ruta Sighișoara-Simeria
Profit.ro
Record de viteză în România la circulația cu trenul, pe ruta Sighișoara-Simeria
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”

Cine a fost Mircea Lucescu, în cuvintele lui: „Tata cu o gaură în plămâni și împușcat în picior, la Cotul Donului! Sunt creația cărții, difuzorului și a balonului de cârpă”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!