INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Surpriză de proporții în Spania: Atletico Madrid a pierdut pe teren propriu în fața ultimei clasate!

Luis Suarez, la pământ // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 23:33 / Actualizat joi, 17 februarie 2022 01:10

Atletico Madrid a suferit o înfrângere greu de anticipat, scor 0-1, pe teren propriu cu ultima clasată, Levante. Meciul a contat pentru etapa cu numărul 21 din La Liga.

„Lanterna roșie” din Primera Division a reușit o surpriză de proporții pe terenul campioanei Atletico Madrid. Trupa lui Diego Simeone (51 de ani) a ratat ocazia de a profita de remiza Barcelonei din derby-ul cu Espanyol. Ateltico avea oportunitatea să treacă pe locul 4, ultimul care asigură calificarea în grupele Ligii Campionilor, dar a pierdut, scor 0-1, duelul cu Levante.

Pică transferul lui Mbappe la Real? Ce s-ar fi întâmplat în ultimele 24h: „Cutremur!”
MERCATO

Atletico Madrid, învinsă de „lanterna roșie” Levante

Levante a dat lovitura pe Wanda Metropolitano în minutul 54, după golul lui Gonzalo Melero. Trei minute mai târziu, madrilenii au primit penalty, însă „centralul” a revenit asupra deciziei după consultarea arbitrajului video. În minutul 90+6, Angel Correa a marcat pentru Atletico, dar arbitrul a fluierat fault în atac la faza premergătoare golului.

Am făcut un joc prost. Am pierdut o ocazie bună de a urca pe o poziţie bună în La Liga şi va trebui să facem un efort dublu.  Înfrângerile dor întotdeauna. Nu le poți spune oamenilor nimic. Dimpotrivă. Au fost aproape de echipă, așteptând un progres de la noi. Realitatea este aceasta. Mulți oameni vor crede că este imposibil, dar eu cred că este posibil. Trebuie să demonstrezi cu fapte, cuvintele sunt deja plictisitoare. Singurul lucru de care oamenii au nevoie sunt faptele. Am pierdut o mare oportunitate. Trebuie să căutăm să mergem înainte cu smerenie și cu această realitate pe care trebuie să o trăim acum.
Diego Simeone, antrenor Atletico Madrid, pentru Marca

Zlatan Ibrahimovic, scos din sărite de un adversar: „Te enervezi și mergi mai departe. E un monstru”

Denis Alibec a marcat pentru Atromitos, după o gafă copilărească în defensiva adversă! Și Dorin Rotariu a fost titular