INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

I-au amenințat familia cu moartea după finalul uluitor din Inter - Verona

Thomas Henry, în stânga // foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 20:56 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 21:45

Thomas Henry (29 de ani), atacantul francez care a ratat un penalty în minutul 90+10 al meciului dintre Inter și Verona, scor 2-1, a dezvăluit că familia lui a primit amenințări cu moartea după meciul de astăzi.

Inter, liderul din Serie A, a avut mari emoții astăzi, la meciul cu Verona din etapa 19 de campionat. Nerazzurrii au condus din minutul 13, dar s-au văzut egalați în minutul 74, când Thomas Henry a înscris la numai câteva secunde după ce fusese introdus pe teren.

Dificultăți tehnice :) » Cum a ajuns Rapid să fie „condusă” la 11 goluri în amicalul de astăzi
RAPID - SAKARYASPOR

În prelungiri, Inter a lovit din nou, gol Davide Frattesi în minutul 90+3, dar a tremurat serios în al zecelea minut al prelungirilor, când oaspeții au beneficiat de un penalty.

Thomas Henry, autorul primei reușite a Veronei, a „confiscat” mingea, dar a executat defectuos, lovind bara.

S-a terminat astfel 2-1, rezultat care nu a fost pe placul tuturor. Atacantul francez a dezvăluit că după meci el și familia lui au primit amenințări cu moartea pe rețelele de socializare.

Amenințat cu moartea după ratarea decisivă din Inter - Verona

„Tuturor oamenilor care cred că știu fotbal mai bine decât oricine altcineva și care îmi insultă membrii familiei, dorindu-le moartea, vă spun că sper să aveți parte de pace măcar o zi din viețile voastre triste.

Greșelile fac parte din sport și voi continua să muncesc pentru a fi mai bun decât înainte. Într-o zi câștigi, în alta pierzi. Într-o zi marchezi, în alta greșești. Asta este viața de fotbalist și sunt mândru că am marcat al doilea gol al carierei pe San Siro, după ce am suferit o ruptură de ligamente și după ce am început fotbalul la 15 ani, în ultima divizie din Franța.

Ce nu te omoară te face mai puternic. Mereu capul sus, privesc mereu înainte, mereu mai sus”, a scris Henry.

Cumpărat de Verona în 2022 cu 5 milioane de euro, Henry a înscris 3 goluri în actuala stagiune. Revenit spre finalul lui 2023 după o accidentare gravă, el a jucat puțin, 165 de minute în total în Serie A în 8 meciuri diferite.

Rezumatul VIDEO al meciului Inter - Verona

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Presa din Franța vuiește: PSG ar fi făcut lobby pentru ca Messi să primească Balonul de Aur
FRANȚA
Fanii englezi, șocați de ce au văzut în derby-ul zilei din Cupa Angliei: „Nu se poate relua partida?”