INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - VILLARREAL 3-3

Trăiască fotbalul!

Articol de GSP - Publicat luni, 12 ianuarie 2009 00:00

Cele două echipe, vecine geografic şi de clasament, au oferit cel mai frumos meci al sezonului din Spania

Ceea ce s-a jucat sîmbătă seară pe "Mestalla" e visul oricărui amator de fotbal. Neutru sau nu, orice privitor nu poate decît să se bucure atunci cînd echipele ce se află în faţa ochilor săi interpretează partitura plecînd de la ideea fundamentală a acestui sport: să dai un gol mai mult decît adversarul. Idee pe care mulţi antrenori au transformat-o în ultima vreme într-una ce nu foloseşte deloc impresiei artistice: să primeşti un gol mai puţin decît adversarul.

Valencia şi Villarreal sînt două cluburi pe care palmaresul le desparte, dar pe care goegrafia le apropie. Iar sîmbătă le-a mai apropiat un lucru: fotbalul în stare pură. Rivalitatea bine înţeleasă a făcut ca meciul să fie splendid, probabil cel mai frumos din acest sezon în Primera Division.

A început promiţător, cu gol Valencia după 58 de secunde, autor Baraja, reinventat după retragerea prematură pe care i-o propusese Ronald Koeman în sezonul trecut. A continuat contondent, gol David Villa pentru 2-0. Şi a continuat vibrant, cu patru bare şi un torent de ocazii. Înainte de pauză, Fuentes a redus la 2-1, iar minutele de după odihnă au fost doar preludiul unui final la fel de generos. Llorente egalează în minutul 77, Edu face 3-2 în minutul 79, iar Rossi, din penalty, stabileşte scorul final, în minutul 83, un 3-3 care demonstrează că pot fi şi egaluri mult mai frumoase decît orice victorie.

DEPORTIVO - SEVILLA 1-3

Mai bine în 10 oameni
Se poate cîştiga un meci în inferioritate numerică? Sigur că se poate, s-a dovedit de atîtea ori. Dar se poate întoarce un meci în 10 oameni, şi încă în deplasare? Se poate, dar mai greu. Pentru Sevilla n-a fost. Condusă cu 1-0 de Deportivo, Sevilla a rămas cu un jucător mai puţin, după eliminarea, cu roşu direct, a lui Maresca. Ceea ce s-a dovedit a fi un medicament miraculos pentru andaluzi, care au reuşit o repriză secundă perfectă, cîştigînd în final cu 3-1, Luis Fabiano, Renato şi Diego Capel ajutînd Sevilla să rămînă implicată în lupta pentru titlu.