INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA SPANIEI

VALENCIA - REAL MADRID 1-3 // VIDEO+FOTO Real Madrid e prima finalistă a Supercupei Spaniei! Kroos și Modric, execuții de geniu în fața „liliecilor”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 ianuarie 2020 23:37

Real Madrid a învins Valencia, scor 3-1, și s-a calificat în finala Supercupei Spaniei.

Adversara și-o va afla mâine, de la ora 21:00, din înfruntarea Barcelona - Atletico Madrid.

Real Madrid va juca finala în ediția revoluționară a Supercupei Spaniei, desfășurată într-un sistem „Final Four”, în Arabia Saudită.

Toni Kroos a deschis scorul în minutul 15 cu o execuție de geniu. Starul german l-a surprins pe Domenech în timp ce își așeza colegii la un corner și a trimis direct pe poartă. Isco a stabilit scorul primei reprize în minutul 39, la finalul unei acțiuni prelungite de atac.

Luka Modric a făcut 3-0 cu o reușită care concurează cu cea a lui Kroos. „Balonul de Aur” 2018 a trimis cu exteriorul, elegant, la colțul lung, și l-a lăsat fără reacție pe portarul spaniol al „liliecilor”.

La primul meci din istoria competițiilor iberice în care a fost folosit sistemul „goal line”, tot VAR-ul a ieșit în evidență. „Centralul” Jesús Gil Manzano a dictat penalty, după consultarea arbitrajului video, la un henț comis de Ramos în prelungiri. Parejo a transformat.

+4 FOTO

Valencia - Real Madrid 1-3

VIDEO cu golul lui Kroos, postat de televiziunea care a transmis meciul în Spania:

Valencia: Domenech - Wass, Garay, Gabriel, Gaya - Coquelin, Kondogbia, Parejo, Soler - Gameiro, F. Torres
Rezerve: Cillesen - Cheryshev, J. Costa, Diakhaby, Esquerdo, M. Gomez, Sobrino
Antrenor: Albert Celades

Real Madrid: Courtois - Mendy, S. Ramos, Varane, Kroos, Carvajal - Modrid, Casemiro, Kross - Isco, Jovic, Valverde
Rezerve: Areola - Militao, Marcelo, James, Mariano, Vinicius Jr., Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Stadion: King Abdullah Sports City, Jeddah
Arbitru: Roberto Díaz Pérez Del Palomar

Vezi și:

„Ionuț Radu pleacă sigur de la Genoa” » Gazzetta dello Sport anunță că agentul i-a stabilit viitorul românului

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!