INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - REAL MADRID

FOTO Valencia - Real Madrid s-a terminat după 107 minute! Incident rasist cu Vinicius + brazilianul, eliminat în final

Valencia - Real Madrid / Sursă foto: Guliver/Getty Images +22   FOTO
Valencia - Real Madrid / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 21 mai 2023 21:31 / Actualizat luni, 22 mai 2023 02:34

Săptămâna de coșmar a lui Real Madrid e completă. După eliminarea suferită în Champions League pe terenul lui Manchester City, „Los Blancos” au cedat și contra Valenciei, 0-1, iar șansele la locul secund au început să scadă considerabil. Meciul de pe „Mestalla” a fost marcat de noi atacuri rasiste reprobabile la adresa lui Vinicius. Brazilianul a cedat în prelungiri, a fost eliminat pentru o răfuială cu fotbaliștii Valenciei.

În decurs de doar câteva zile, Real a clacat în ambele obiective rămase în finalul sezonului. Umiliți în semifinala UCL de „mașinăria” de fotbal a lui Pep Guardiola (0-4), madrilenii au pierdut un alt duel extrem de important, de data aceasta în economia luptei pentru locul doi.

Demoralizată și fără repere, Realul s-a înclinat pe terenul Valenciei, o formație care avea mare nevoie de victorie pentru a se îndepărta de zona locurilor direct retrogradabile. În ineditul echipament mov folosit de Madrid, jucătorii lui Ancelotti au bifat una dintre cele mai ștere prestații ale sezonului și au fost taxați de „lilieci” în prima rerpziă, la golul în viteză marcat de Diego Lopez ('33).

Manchester City - Chelsea 1-0 » „Cetățenii” lui Guardiola au sărbătorit titlul pe „Etihad”. Imagini spectaculoase de la decernarea trofeului
MANCHESTER CITY - CHELSEA

Repriza a doua a însemnat o cursă disperată a oaspeților după egalare, însă madrilenii n-au găsit drumul spre poarta echipei lui Ruben Baraja. Iar ostilitatea cu care Realul a fost primită pe terenul Valenciei și-a făcut din plin simțită prezența.

Partida a fost întreruptă timp de șapte minute în repriza a doua, după ce brazilianul Vinicius a fost ținta unui atac pornit de fanii Valenciei de la una dintre peluze. Brazilianul, care a îndurat nenumărate astfel de momente pe durata sezonului, l-a informat pe arbitru de natura incidentului și a cerut oprirea de urgență a partidei. Poliția și-a făcut apariția în sectorul respectiv, a evacuat un fan de-ai Valenciei, iar partida s-a reluat, în ciuda nemulțumirilor etalate vocal de Vini Jr.

Valencia - Real Madrid / foto: Guliver/Getty Images
+18 FOTO

Decuplat din acel moment de la miza partidei, „perla” lui Ancelotti și-a pierdut concentrarea. A rămas într-un continuu duel de la distanță cu fanii gazderlor și a sfârșit prin a fi eliminat pentru un gest nesportiv

Acesta a văzut cartonașul roșu după ce l-a lovit cu brațul peste față pe Hugo Duro. Inițial, „centralul” Ricardo de Burgos Bengoetxea i-a acordat cartonaș galben lui Vinicius, dar a revenit asupra deciziei după ce a revăzut faza pe monitorul VAR.

Vinicius a fost eliminat din cauza unei altercații
+18 FOTO

Meciul s-a încheiat după 107 minute, iar protestele oaspeților au continuat și după fluierul final. Real e acum pe locul 3, un punct în spatele lui Atletico. Mai sunt de jucat trei etape în La Liga.

FINAL » Valencia - Real Madrid 1-0

FOTO. Valencia - Real Madrid / Imagini spectaculoase din duelul „liliecilor” cu „Los Blancos”

+18 FOTO

Valencia - Real Madrid, echipe de start:

Valencia: Mamardashvili - Correia, Comert, Ozkacar, Gaya - Nico, Guerra - Kluivert, Almeida, Lopez - Cavani
Antrenor: Rubén Baraja

Real Madrid: Courtois - Vasquez, Militao, Rudiger, Mendy - Ceballos, Tchouameni, Camavinga - Asensio, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: „Estadio Mestalla”
Arbitru: Ricardo De Burgos

Ianis Hagi, primul gol pentru Rangers după accidentare: a fost titular în meciul cu Hibernian

Misiunea devine imposibilă » Ladislau Boloni s-a încurcat din nou, iar promovarea se îndepărtează: „Ne vom ruga pentru victoria lor”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”