INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FRANȚA

Misiunea devine imposibilă » Ladislau Boloni s-a încurcat din nou, iar promovarea se îndepărtează: „Ne vom ruga pentru victoria lor”

Ladislau Boloni / Sursă foto: Facebook@ FC Metz

Articol de - Publicat duminica, 21 mai 2023 16:57 / Actualizat duminica, 21 mai 2023 17:49

FC Metz e neînvinsă de 23 de etape, dar echipa lui Boloni a făcut egal (1-1 cu Guingamp în deplasare) și a rămas la trei puncte de Bordeaux, locul 2 și ultimul care promovează.

Laszlo Boloni și Metz nu pierd, dar nici nu avansează. Și cursa pentru promovare devine tot mai grea, aproape imposibilă.

Boloni, a doua remiză în ultimele 4 etape

„Les Grenats" sunt invincibili de 23 de etape, nu s-au mai înclinat în Ligue 2 din 24 octombrie, de la 0-2 cu liderul Le Havre, însă încă un egal nu îi ajută deloc.

A doua remiză în ultimele patru etape, tot un 1-1, acum pe terenul lui Guingamp, după cel cu Paris FC de acasă, și distanța față de Bordeaux (locul 2, care asigură biletul de Ligue 1) crește iar. Trei puncte când mai sunt doar două etape.

Boloni: „Păcat că am ratat golul de 2-0"

Sâmbătă seară, după ce Bordeaux s-a impus clar, 3-0 cu Laval în fața propriilor fani, deși Maja a ratat două lovituri de pedeapsă - Alexi Pitu a fost rezervă la start, intrând în minutul 69 -, jucătorii lui Boloni au deschis scorul la Guingamp. 1-0 a rezistat doar 40 de minute. S-a terminat 1-1.

„Acest rezultat cred că reflectă meciul. În prima repriză, am dominat, am fost prezenți în jumătatea adversă, am marcat o dată, am mai avut o bară. Poate că acela a fost momentul-cheie al partidei și e păcat. În repriza a doua, n-am mai reușit să accelerăm și, încet, Guingamp ne-a pus sub presiune, suficient cât să egaleze”, a declarat Loți.

Boloni: „Ne vom ruga pentru victoria lui Annecy"

Antrenorul a mai spus la conferință: „Nu-mi pot felicita jucătorii. Totuși, văzându-le tristețea, cât s-au implicat pentru a rămâne neînvinși, pentru a continua să spere, sigur că sunt dezamăgit, la fel ca ei".

Metz nu a abandonat cursa promovării, însă nu depinde de ea, și Boloni știe. „Ne vom ruga pentru victoria lui Annecy". Vineri, în penultima etapă, Bordeaux joacă în deplasare, cu Annecy, care are nevoie de victorie pentru a evita retrogradarea. Dar nici Metz nu are meci ușor, pe terenul lui Sochaux (locul 6).

„Noi trebuie să creștem și să ne ducem misiunea până la capăt. Jucăm meciuri decisive de cinci, șase etape. Următorul poate fi, la fel, hotărâtor", a încheiat tehnicianul.

Ianis Hagi, primul gol pentru Rangers după accidentare: a fost titular în meciul cu Hibernian
SCOȚIA
Manchester City - Chelsea 1-0 » „Cetățenii” lui Guardiola au sărbătorit titlul pe „Etihad”. Imagini spectaculoase de la decernarea trofeului