INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO + FOTO Juventus, pas greșit cu o nou-promovată » AC Milan, salvată de execuția magistrală a lui Zlatan

Granzii Juventus și AC Milan s-au încurcat sâmbătă, în runda cu numărul 17 din Serie A.

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 decembrie 2021 23:51 / Actualizat luni, 13 decembrie 2021 12:23

Ce au făcut stranierii  » Alexandru Maxim, gol în meciul cu Fenerbahce » Moruțan și Cicâldău, înfrângere în Turcia
campionate
Ce au făcut stranierii » Alexandru Maxim, gol în meciul cu Fenerbahce » Moruțan și Cicâldău, înfrângere în Turcia

Juventus a făcut încă un pas greșit în lupta pentru top 4 și pentru calificarea în următoarea ediție de Liga Campionilor.

„Bătrâna Doamnă” a intrat cu avantaj la cabine, datorită reușitei semnate de Morata, în minutul 32. Torinezii au mai irosit câteva oportunități pe contraatac, apoi s-au văzut egalați. Mattia Aramu a înscris un gol superb în minutul 55, cu un șut din prima, de la marginea careului de 16 metri.

Juventus rămâne pe locul 6 în Serie A. Are 28 de puncte, 6 mai puține decât Atalanta, ocupanta locului 4. Bergamascii au și un meci mai puțin disputat.

AC Milan, pas greșit pe terenul lui Udinese

AC Milan a obținut in-extremis un punct pe terenul lui Udinese, scor 1-1, datorită unui gol marcat de Zlatan Ibrahimovic în prelungiri.

Udinese a deschis rapid scorul pe „Dacia Arena”, în minutul 17, prin Beto, și a rezistat eroic până în prelungirile părții secunde. Zlatan Ibrahimovic a fost cel care a stabilit rezultatul final, cu o execuție caracteristică, un voleu spectaculos din 6 metri. Nu a fost ultimul moment important al partidei. Nigerianul Isaac Success a văzut cartonașul roșu, după o încăierare generală.

+4 FOTO

Milan ajunge la 39 de puncte și riscă să piardă primul loc în Serie A, dacă Inter se impune mâine, pe teren propriu, în disputa cu Cagliari.

VIDEO+FOTO Direct în istorie! Manchester United și Ronaldo au egalat azi recorduri vechi de 100 de ani