INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Victoria cu Villareal i-a mai adus un record lui Ronaldo » Ce performanță a mai stabilit internaționalul portughez

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT - Publicat marti, 28 februarie 2017 15:46

Atacantul formației Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a înregistrat un nou record la meciul câștigat cu 3-2 în deplasare la Villareal.

Penalty-ul transformat de portughez în minutul 74 l-a adus pe primul loc în topul celor mai buni marcatori de la 11 metri din istoria primei ligi spaniole. Internaționalul în vârstă de 32 de ani a transformat al 57-lea penalty, depășindu-l pe legendarul jucător mexican Hugo Sanchez.

Acesta din urma a evoluat 12 sezoane în Spania, dintre care 4 pentru Atletico Madrid (1981-1985), 7 pentru Real Madrid (1985-1992) și unul pentru Rayo Vallecano (1993–1994). Pentru Real Madrid a bifat 282 de apariții marcând de 208 ori.

Cristiano Ronaldo a evoluat în acest sezon în 30 de meciuri în toate competițiile marcând 23 de goluri și reușind 8 assist-uri.

sursa: espnfc.com