INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA CONFEDERAȚIILOR

VIDEO+FOTO Germania, victorie fără emoții cu Mexic în semifinalele Cupei Confederațiilor » Nemții întâlnesc Chile în finală

Articol de GSP - Publicat joi, 29 iunie 2017 20:21

Germania a învins Mexic cu scorul de 4-1 în a doua semifinală a Cupei Confederațiilor, iar în finala de duminică va juca împotriva naționalei din Chile.

Nemții au început meciul în forță, iar Goretzka a reușit o "dublă" într-un interval de doar două minute. În minutul 6 a înscris cu un șut bine plasat de la marginea careului de 16 metri, pentru ca apoi să finalizeze o acțiune de contraatac în urma unei pase a lui Werner.

Werner a marcat și el după o oră de joc, cu o reluare simplă din fața porții goale, în urma unei pase expediate de Hector.

Mexic a recuperat un gol pe final grație șutului imparabil expediat de Fabian în minutul 89, dar Germania a mai punctat o dată, prin Younes, în minutele de prelungire.

Germania va întâlni în finală Chile, o fostă adversară din grupe, cu care nemții au înregistrat o remiză, scor 1-1. Chile s-a calificat în finală după un meci câștigat la penalty-uri în fața Portugaliei.

Finala mare va avea loc duminică, de la ora 21:00, în timp ce meciul pentru locul al treilea, dintre Portugalia și Mexic se va juca de la ora 15:00.

VIDEO » Germania - Mexic 4-1
Au marcat: Goretzka '6, '8, Werner '59, Younes '90+1/Fabian '89