INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 2-0 (5-1 LA GENERAL)

VIDEO+FOTO » Realul lui Zidane, de neoprit! Madrilenii au cucerit a zecea Supercupă a Spaniei, în fața Barcelonei, 5-1 scor general

Articol de GSP - Publicat joi, 17 august 2017 02:01

Real Madrid a câștigat categoric duelul cu Barcelona din Supercupa Spaniei, 5-1 la general (3-1 în tur, 2-0 azi), și bifează al doilea trofeu al sezonului, după Supercupa Europei.

Fără Cristiano Ronaldo, eliminat în meciul tur și suspendat 5 meciuri, Asensio a ieșit la rampă și a deschis rapid scorul pe "Santiago Bernabeu", în minutul 4, cu un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri, care l-a lăsat fără replică pe Ter Stegen. Tot Asensio a fost cel care a închis tabela și în turul de pe Camp Nou, când Real a câștigat cu 3-1.

Benzema și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu cinci minute înainte de pauză, când a profitat de centrarea expediată de pe partea stângă de Marcelo, a scăpat de marcajul lui Umtiti și a reluat în plasă cu un șut puternic din apropierea punctului de la 11 metri.

Campioana Spaniei a cucerit astfel a zecea Supercupă a Spaniei din istorie, după ce în urmă cu două săptămâni s-a impus și în duelul cu Manchester United din Supercupa Europei, 2-1.

VIDEO » Real Madrid - Barcelona 2-0