INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BOXING DAY

VIDEO, FOTO United a comis-o de "Boxing Day", în timp ce Liverpool a făcut scorul rundei » Meciuri nebune, decise de goluri în ultimele minute, în cea mai spectaculoasă etapă din Premier League

Articol de GSP - Publicat marti, 26 decembrie 2017 15:14

Etapa de Crăciun nu putea fi lipsită de surprize. Revelaţia Burnley, momentan pe locul 7 al clasamentului, a terminat la egalitate în deplasarea de la Manchester United, scor 2-2, gazdele salvând un punct abia în prelungiri! Liverpool a făcut scor cu lanterna roşie.

Iată toate rezultatele de Boxing Day

Liverpool - Swansea 5-0
Au marcat: Coutinho '6, Firmino '52 '66, Alexander-Arnold '65, Oxlade-Chamberlain '83 - VIDEO

Liverpool a făcut scor în partida cu ultima clasată, Swansea, impunându-se cu 5-0. "Cormoranii" au intrat cu avantaj minim la pauză, 1-0. În partea secundă s-au dezlănţuit. Coutinho, Firmino şi Salah au demonstrat încă o dată că formează unul dintre cele mai tari atacuri din Europa. Primul a marcat un gol absolut superb, de la 20 de metri, Salah "s-a mulţumit" astăzi doar cu 2 pase de gol, în timp ce Firmino a reuşit o "dublă".

Echipele de start:

Liverpool: Mignolet, Alexander-Arnold, Matip, Klavan, Robertson, Can, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain, Salah, Coutinho, Firmino

Swansea: Fabianski, Naughton, Fernandez, Mawson, Olsson, Carroll, Mesa, Fer, Routledge, Ayew, McBurnie

Bournemouth - West Ham 3-3
Au marcat: Gosling '30, Ake '57, Wilson '90+1 / Collins '8, Arnautovici '82, 89 - VIDEO cu golurile

Cel mai spectaculos meci al etapei a fost între Bournemouth şi West Ham. Cele două formaţii s-au succedat de mai multe ori la conducere, iar finalul a fost unul de-a dreptul dramatic. Arnautovici a marcat de două ori în ultimele 10 minute şi părea să aducă victoria formaţiei lui David Moyes. Wilson nu a fost de acord şi a închis tabela la 3-3 cu golul său din minutul 91.

Chelsea - Brighton 2-0
Au  marcat: Morata '46, Alonso '61 - VIDEO

Campioana în exerciţiu Chelsea Londra a avut un meci fără probleme contra lui Brighton, câştigat cu 2-0. Golurile gazdelor au fost marcate de Morata şi de fundaşul-golgeter Marcos Alonso. În urma acestui rezultat, Chelsea s-a apropiat la un singur punct de ocupanta locului 2, Manchester United.

Chelsea: Courtois; Azpilicueta, Cahill (c), Rudiger; Moses, Kante, Fabregas, Bakayoko, Alonso; Hazard, Morata

Brighton: Ryan, Scheltto, Duffy, Dunk, Suttner, March, Stephens, Kayal, Izquierdo, Hemed

Huddersfield - Stoke 1-1
Au marcat: Ince '10 / Sobhi '62 - VIDEO

Manchester United - Burnley 2-2
Au marcat: Lingard '53, '90+2 / Barnes '3, Defour '36 - VIDEO

Jose Mourinho a început partida într+o formulă ofensivă, cu Lukaku şi Ibrahimovici în teren, însă a fost taxat la două faze fixe. Partea secundă a fost una superbă, cu "diavolii roşii" atacând în valuri. Lingard a egalat nesperat în prelungiri şi îşi păstrează formaţia pe poziţia secundă.

United: De Gea - Young, Jones, Rojo, Shaw - Mata, Pogba, Matici, Rashford - Lukaku, Ibrahimovici

Burnley: Pope - Bardsley, Long, Mee, Taylor - Cork, Arfield, Hendrick, Defour, Gudmundsson - Barnes

Watford - Leicester 2-1
Au marcat: Wague '45+1, Doucoure '65 / Mahrez '38 - VIDEO

Echipele de start

Watford: Gomes (GK) (C); Janmaat, Wagué, Kabasele, Zeegelaar; Doucouré, Watson; Carrillo, Cleverley, Pereyra; Richarlison.

Leicester: Schmeichel, Dragović, Maguire, Morgan (c), Chilwell, Mahrez, Ndidi, King, Albrighton, Okazaki, Vardy.

West Brom - Everton 0-0

Alan Pardew şi Sam Allardyce s-au anihilat perfect în singurul meci fără gol marcat al zilei.

Tottenham - Southampton 5-2 (Kane 22, 39, 67, Alli 49, Son 51 / Boufal 64, Tadici 82)  VIDEO
*Alli a înscris un gol în minutul 49 și a dat și 3 pase decisive. Cea de la reușita lui Son e magnifică

Tottenham: Lloris - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Rose - Dembele, Dier - Eriksen, Alli, Son - Kane
Southampton: Forster - Stephens, Yoshida, Hoedt, Targett - Romeu, Lemina - Boufal, Hojbjerg, Redmond - Long

Se joacă de la 19:30: Liverpool - Swansea

Ce înseamnă " Boxing Day"?

Sărbătoarea îşi are originea cu 800 de ani în urmă şi reprezintă un simbol al comuniunii şi al egalităţii. Cei bogaţi obişnuiau să le facă semenilor mai puţin norocoşi cadouri cu ocazia Crăciunului. Celebrată în majoritatea ţărilor Commonwealth-ului, accepţiunea modernă a "Boxing Day" ajunge în zona comercială a vocabularului şi este sinonimă cu debutul perioadei soldurilor.

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”