VIDEO NemMOUritor » Jose Mourinho, imbatabil în Premier în faţa Top 4 din 2013: avansează spre al 3-lea său titlu cu Chelsea

Remy înscrie cu uşurinţă din 6 metri. Hart nu-l poate bloca. N-are nici o şansă // Foto: Reuters

Articol de — Duminica, 01 Februarie 2015, 00:00

Chiar şi fără liderii Diego Costa şi Fabregas, albaştrii au rezistat asaltului dat de Man. City asupra cazematei "Stamford Bridge". Şi-au păstrat avantajul de 5 puncte.

De cînd s-a întors la Chelsea, în vara lui 2013, Mourinho n-a pierdut nici măcar o dată în Premier League în faţa principalilor rivali insulari, Man. City, Man. United, Arsenal şi Liverpool.

Oricît a insistat aseară City, n-a reuşit să ia mai mult decît un punct. Chiar dacă londonezilor le-au lipsit jucătorii decisivi din acest sezon: golgeterul Diego Costa, suspendat, şi cel mai bun pasator, Fabregas, accidentat.

"Noi am jucat ca o echipă mare, dar Chelsea a fost ca o copie a lui Stoke", l-a ironizat Pellegrini, managerul "cetăţenilor", după 1-1 în tur. Şi acum, acelaşi scenariu. City a atacat mai mult, albaştrii doar au aşteptat flash-urile pe contră. Iar scorul a fost acelaşi într-o partidă tacticizată la ultima limită.

În finalul primei reprize, două goluri în 4 minute. Remy a deschis scorul (41), cînd Kompany şi-a strîns picioarele la centrarea admirabilă a lui Hazard.

Oaspeţii au reacţionat rapid, profitînd de eroarea lui Courtois, care a boxat mingea la Aguero. Şut puternic, deviat în plasă de David Silva. 1-1. E bine doar pentru Chelsea. Avansul de 5 puncte n-a fost afectat. Al 3-lea titlu al lui Mou în Premier se apropie.

Medicii de la Suceava, indignați că ”suntem puși de conducerea militară să mergem goi prin curte, după ce facem duș”. Ce spune generalul