INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA - COLUMBIA 2-2

VIDEO Neymar s-a întors! Gol și pasă de gol în Brazilia - Columbia 2-2

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 septembrie 2019 10:59

Neymar (27 de ani) a înscris un gol și a oferit o pasă decisivă în amicalul disputat în acestă dimineață, Brazilia - Columbia 2-2.

Fotbalistul lui PSG a fost titular și a avut o prestație foarte bună, ținând cont că vine după o perioadă lungă de inactivitate.

Neymar i-a oferit o centrare excelentă lui Casemiro din corner în minutul 19, iar fotbalistul lui Real Madrid l-a învins pe Ospina cu o lovitură de cap plasată în colțul din stânga.

Columbia a reușit să întoarcă scorul până la pauză, grație unei „duble” reușită de Luis Muriel.

În repriza a doua, în minutul 58, Neymar a fructificat pasa primită de la Dani Alves și a înscris golul egalizator, fiind lăsat singur cu poarta goală.

VIDEO | Brazilia - Columbia 2-2

Neymar a revenit pe teren după o pauză de 3 luni în care a fost accidentat. Ultimul său meci a fost tot pentru Brazilia, într-un amical cu Qatar, câștigat de naționala lui Tite (58 de ani) cu scorul de 2-0. În minutul 20 al acelei partide, Neymar se accidenta la gleznă și rata Copa America, competiție pe care Selecao avea s-o câștige.

Brazilianul a fost în această vară actorul principal al unei telenovele în privința transferului său. Barcelona a fost foarte aproape de a reuși să-l readucă pe Camp Nou, însă Neymar este în continuare jucătorul lui PSG. Pe lângă catalani, și rivalii de la Real Madrid au încercat să-l transfere, oferind 100 de milioane de euro, plus trei jucători: Gareth Bale, Keylor Navas și James Rodriguez.

ECHIPELE DE START

Brazilia (4-3-3): Ederson - Alves, Marquinhos, Silva, Sandro - Arthur, Casemiro, Coutinho - Richarlison, Firmino, Neymar
Selecționer: Tite

Columbia (4-3-3): Ospina - Medina, Sanchez, Mina, Tesillo - Cuadrado, Barrios, Uribe - Muriel, Zapata, Martinez
Selecționer: Carlos Queiroz

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!