INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA REGELUI

VIDEO și FOTO Prima finală a sezonului pentru Barcelona! Catalanii au trecut de Atletico Madrid după o repriză secundă de infarct

Articol de GSP - Publicat marti, 07 februarie 2017 19:05

Barcelona și Atletico Madrid au încheiat la egalitate, scor 1-1, manșa retur din semifinalele Cupei Regelui, disputată pe Camp Nou. Catalanii s-au calificat în finală, după ce s-au impus în tur cu scorul de 2-1.

VIDEO » Barcelona - Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Suarez '43/Gameiro '83
*Sergi Roberto a fost eliminat în minutul 57
*Carrasco a fost eliminat în minutul 70
*Gameiro a ratat un penalty în minutul 79
Click AICI pentru liveTEXT!

Suarez a deschis scorul pentru catalani în returul de pe Camp Nou, cu puțin timp înainte de pauză.

În partea secundă, centralul Manzano a eliminat trei jucători, toți pentru cumul de cartonașe. Mai întâi Barcelona a rămas în inferioritate după ce Sergi Roberto a văzut al doilea "galben" în minutul 57, pentru ca Atletico să rămână și ea în zece în minutul 69, când Carrasco a fost trimis la vestiare.

Atletico nu a cedat, deși Gameiro a ratat șansa de a restabili egalitatea de la punctul cu var în minutul 80. Francezul s-a revanșat trei minute mai târziu, când a trimis în poartă o pasă primită de la Griezmann.

Până la final, Suarez a văzut și el două cartonașe galbene într-un interval de doar trei minute și va rata finala.

În cealaltă semifinală, Deportivo Alaves întâlnește pe teren propriu Celta Vigo, după ce meciul tur s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Echipele de start:

Barcelona: Cillessen - S. Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Suarez, Rakitici, Gomes - Messi, Suarez, Turan
Rezerve: Masip - Busquets, Digne, Iniesta, Mascherano, Paco, Vidal
Antrenor: L. Enrique

Atletico Madrid: Moya - Juanfran, Savici, Godin, Filipe Luis - Carrasco, Koke, Niguez, Gaitan - Griezmann, Torres
Rezerve: Moreira - Correa, Gameiro, Lucas, Moreno Fernandez, Thomas, Vrsaljko
Antrenor: D. Simeone