INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VILLARREAL - BARCELONA

LIVE FOTO+VIDEO Villarreal - Barcelona 1-2 » Trupa lui Ronald Koeman, victorie chinuită pe Estadio de la Ceramica! Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 aprilie 2021 17:08 / Actualizat duminica, 25 aprilie 2021 19:07

Barcelona a învins Villarreal, scor 2-1, în runda 32 din La Liga.

• În tur, Barcelona a învins Villarreal cu 4-0, într-o partidă disputată pe Camp Nou. Ansu Fati a înscris o „dublă”.

Trupa lui Unai Emery a deschis scorul pe Estadio de la Ceramica. Samuel Chukwueze a profitat de o gafă a lui Jordi Alba, a pătruns în careu și a înscris după ce l-a driblat pe portarul catalanilor, ter Stegen. Însă, avantajul lui Villarreal a durat doar un minut. Antoine Griezmann a restabilit egalitatea cu o execuție de excepție. Același Griezmann a adus în avantaj formația pregătită de Ronald Koeman, după o eroare catastrofală în apărarea „Submarinului Galben”.

Lionel Messi, probleme în a doua repriză

În a doua repriză, Manuel Trigueros a încasat direct cartonașul roșu după o intrare dură la Lionel Messi, în minutul 65. Superstarul argentinian a avut nevoie de îngrijiri medicale după contactul cu mijlocașul lui Villarreal, iar apoi a revenit pe gazon.

Trupa lui Ronald Koeman o egalează pe rivala Real Madrid în clasament, dar Barcelona are cu un meci mai puțin disputat. Dacă formația „blaugrana” va câștiga toate cele 6 etape rămase din La Liga, va triumfa în campionat și va cuceri titlul cu numărul 27.

Villarreal - Barcelona 1-2

Au marcat: Samuel Chukwueze 26 / Antoine Griezmann 28, 35

Click aici pentru live+statistici

Vezi aici VIDEO cu cele mai importante faze

Villarreal - Barcelona, echipele de start:

VILLARREAL: Asenjo - Foyth, Albiol, Torres, Moreno - Chukwueze, Capoue, Parejo, Trigueros - Moreno, Alcacer
Rezerve: Rulli - Pedraza, Bacca, Baena, Coquelin, Costa, Estupinan, Gomez, Mario Gaspar, Mori, Nino, Pino
Antrenor: Unai Emery

BARCELONA: ter Stegen - Mingueza, Pique, Lenglet - Busquets - Dest, de Jong, Pedri, Alba - Messi, Griezmann
Rezerve: Neto, Tenas - Araujo, Dembele, Fernandes, Firpo, Moriba, Puig, Roberto, Trincao, Umtiti
Antrenor: Ronald Koeman

VIDEO. Cum a sărbătorit Barcelona câștigarea Copa del Rey

Barcelona tremură! Lionel Messi e gata să plece de pe Camp Nou » Investiția de 7,3 milioane $ care îl dă de gol

Arsene Wenger vine cu un scenariu-șoc: care ar fi fost adevăratul scop al Super Ligii Europei