INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE A

VIDEO Chiricheș, titular la cea mai mare victorie din istoria deplasărilor lui Sassuolo

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 18:39 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 20:47

Vlad Chiricheș (32 de ani) a fost titular în victoria obținută de Sassuolo, scor 5-1, pe terenul lui Empoli.

Sassuolo este un club relativ nou în elita fotbalului italian, promovat în 2013. În ultimele sezoane și-a ridicat vizibil nivelul și a reușit câteva victorii impresionante. Cea mai clară din istoria participărilor în Serie A a fost un 5-0, pe teren propriu, contra celor de la Genoa, în iulie 2020.

Ce fac stranierii » Radu Drăgușin, integralist în Napoli - Sampdoria! Chiricheș, victorie istorică în Serie A
LIVEBLOG

Astăzi, cu Vlad Chiricheș pe teren până în minutul 77, Sassuolo a setat un record și pentru meciurile jucate pe teren străin, 5-1 la Empoli.

VIDEO Sassuolo, victorie impresionantă cu Empoli

Sassuolo a deschis rapid scorul, dintr-un penalty transformat de golgeterul Berardi. Gazdele au reacționat prompt, iar tabela arăta 1-1 în minutul 11, după reușita scoțianului Liam Henderson. Rezultatul primei reprize a fost stabilit de Raspadori, în minutul 24.

Echilibrul s-a rupt după fix o oră de joc, când Mattia Viti a văzut două cartonașe galbene la aceeași fază. În acel moment a intrat pe teren și Gianluca Scamacca, vârful dorit de Juventus. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani a semnat o dublă, în minutele 67 și 90+2. Cealaltă reușită i-a aparținut lui Raspadori.

+7 FOTO

Vlad Chiricheș a avut o pretație solidă și a primit nota 6,5 din partea celor mai importante publicații din Peninsulă.

Sassuolo, în prima jumătate a clasamentului în Serie A

Sassuolo are o linie inedită de clasament, 7 victorii, 7 remize și 7 înfrângeri. Urcă în prima jumătate din Serie A, pe locul 9. Empoli este la egalitate de puncte cu formația lui Chiricheș, 28, dar are un golaveraj mai slab.

„Dați-vă jos tricourile și dispăreți!” » Cicâldău și Moruțan, în cel mai rău moment la Galatasaray

Cristiano Ronaldo și-a chemat impresarul de urgență! Fotbalistul, îngrijorat: „Nimic nu e exclus!”